Oglądanie telewizji skutkuje nadwagą

Większość osób jest świadoma zależności między spędzaniem czasu przed telewizorem a wzrostem otyłości. Po raz pierwszy to powszechne przeświadczenie potwierdzono konkretnymi wynikami badań.

Zespół dr Lindy Pagani z Uniwersytetu w Montrealu przeprowadził badania na grupie 1314 dzieci w wieku od 2,5 do 4,5 roku. W pierwszym etapie rodzice odpowiadali na pytania ankietowe w tym kluczowe – ile godzin dziennie ich dzieci spędzają przed telewizorem. Okazało się, że 2,5 letnie dzieci, spędzają średnio przed ekranem ponad godzinę dziennie, natomiast 4,5 letnie już ponad 2 godz.

W drugim etapie badań dzieci były ważone i mierzone a także oceniano ich sprawność. Były poddawane także testom sprawnościowym. Wyniki jednoznacznie potwierdziły korelację między oglądaniem telewizji w wieku przedszkolnym a otłuszczeniem ciała oraz zmniejszeniem wydolności. Czas spędzony przed telewizorem lub komputerem nie tylko ewidentnie skutkował powiększeniem obwodu pasa, a każda godzina zmniejszała o 36 mm dystans jaki 2,5 letnie dziecko potrafiło skoczyć.

W konsekwencji jest to prosta droga do zwiększenia grupy otyłych wśród dorosłych, która jest już tak zaskakująco wysoka. Według opublikowanego w marcu br. komunikatu Europejskiego Urzędu Statystycznego Eurostat w Europie w ciągu ostatnich 20 lat liczba otyłych zwiększyła się trzykrotnie. Najwięcej otyłych Europejczyków jest w Wielkiej Brytanii, najmniej w Rumunii i Włoszech. Zaś na świecie co piąty człowiek ma nadwagę lub otyłość i paradoksalnie jest więcej takich osób niż cierpiących z powodu niedostatku pożywienia.

Otyłość stanowi także zagrożenie dla zdrowia i życia. W wyniku chorób związanych z nadmiarem masy ciała rocznie przedwcześnie umiera 2,8 mln osób.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również