Ogólnopolski Dzień Transplantacji: stan prac nad polskim systemem regeneracji narządów przeznaczonych do przeszczepienia NanOX
- 26.01.2024
Zwiększenie puli narządów dostępnych do przeszczepienia – to cel projektu, nad którym pracuje spółka NanoSanguis S.A. (jedna ze spółek należących do NanoGroup S.A.). Grupa polskich naukowców rozwija system, który ma pozwolić na częściową regenerację uszkodzonych narządów, sprawiając, że będzie możliwe ich przeszczepienie.
Od 2005 r. w Polsce 26 stycznia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji. To data upamiętniająca pierwszy przeszczep nerki, który odbył się właśnie 26 stycznia 1966 r. Z tej okazji warto przyjrzeć się rozwiązaniom, które mogą przyczynić się do rozwoju tej dziedziny medycyny.
Jedną z głównych barier rozwoju transplantologii i zwiększenia liczby transplantacji jest ograniczony dostęp do narządów do przeszczepienia. Zwiększenie puli narządów przeznaczonych do transplantacji może w znacznym stopniu przyczynić się do wzrostu wskaźnika przeszczepień. Jedną z technologii, która w przyszłości może zmienić oblicze transplantologii w tym obszarze opracowuje spółka NanoSanguis S.A. w ramach prac nad Systemem NanOX.
Badania prowadzone przez polską spółkę mają na celu doprowadzenie do częściowej regeneracji narządów uszkodzonych, by w efekcie tego procesu mogły być wykorzystane do przeszczepienia. NanoSanguis S.A. opracowuje w tym celu System NanOX, na który składa się płyn perfuzyjny NanOX oraz specjalistyczne urządzenie NanOX Recovery Box. Prace prowadzone są na takich organach, jak nerka, wątroba czy serce. Obecnie trwają badania przedkliniczne na modelu dużego zwierzęcia (świnia).
– W ramach prowadzonych badań wykonujemy kompleksowe perfuzje ex vivo organów przeznaczonych do transplantacji. Wierzymy, że terapia z wykorzystaniem elementów Systemu NanOX pozwoli na regenerację takich narządów, aby znacznie zmniejszyć ryzyko powikłań po przeszczepieniu. Terapia ex vivo organu polega na poddaniu go procesowi perfuzji, czyli płukaniu łożyska naczyniowego organu, za pomocą naszego płynu NanOX. Płyn składa się z buforu imitującego osocze wzbogacone o szereg substancji pomocniczych, oraz nanocząstki przenoszące gazy oddechowe, czyli respirocyty, stanowiące syntetyczny analog erytrocytów – tłumaczy prof. Tomasz Ciach członek zarządu spółki NanoGroup S.A. – spółki-matki NanoSanguis S.A.
Badacze opublikowali niedawno film pokazujący pracę świńskiego serca poddanego perfuzji płynem NanOX.
– Na zamieszczonym filmie widać proces perfuzji serca Systemem NanOX w warunkach normotermii, czyli temperaturze 37 st. C. Podczas procesu serce cały czas pracuje wykonując swój cykl hemodynamiczny. W tym przypadku perfuzję wykonujemy prowadząc natleniony płyn NanOX przez sieć naczyń wieńcowych, dzięki czemu odżywia i natlenia komórki mięśnia sercowego. Taki proces pozwala narządom żyć poza organizmem – dodaje prof. Ciach.
O potencjalnym wykorzystaniu tego rozwiązania w ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia mówi dr n. med. Piotr Kołsut, kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii Narodowego Instytutu Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego – Państwowego Instytutu Badawczego.
– System NanOX pozwala przeprowadzić proces perfuzji poza organizmem człowieka, dzięki czemu jesteśmy w stanie odpowiednio przechować właściwie funkcjonujący organ w warunkach fizjologicznych, poza ustrojem w oczekiwaniu na potencjalny przeszczep danego narządu. Korzyści takiego podejścia, dotyczące przechowywania organów są duże, ponieważ możemy taki organ zregenerować, zrekondycjonować i w odpowiednim czasie przewieźć do ośrodka transplantacyjnego, na stół, gdzie biorca będzie w stanie otrzymać odpowiednio zregenerowany, właściwie funkcjonujący narząd w przeciwieństwie do konwencjonalnych metod, które ograniczają np. czas takiego transportu – tłumaczy ekspert.
W ubiegłym roku spółka NanoGroup S.A. informowała m.in. o rekordowo długim czasie utrzymywania świńskiej nerki poza ustrojem. Dzięki zastosowaniu Systemu NanOX, organ pobrany od świni był utrzymywany przez 147 godzin, czyli ponad 6 dni. Według opinii prof. dr hab. med. Macieja Kosieradzkiego, kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i prezesa elekta Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, który jest jednym z kierujących zespołem badawczym, dotychczas w literaturze opisano tylko jeden podobny przypadek tak długiego utrzymywania nerki poza ustrojem, jednak dotyczył on nerki będącej w znacznie lepszym stanie wyjściowym. Polskie badania mają bowiem symulować występującą w praktyce sytuację niekontrolowanego zatrzymania krążenia u dawcy w warunkach pozaszpitalnych.
– Zajmujemy się pobieranymi od zwierząt nerkami, które są przez nas z premedytacją bardzo mocno uszkodzone. Poddajemy je ciepłemu niedokrwieniu, po pół godziny dopiero usuwamy taki narząd, potem długo przechowujemy go jeszcze w hipotermii, żeby pogłębić uszkodzenie i dopiero wtedy zaczynamy go resuscytować, poddając perfuzji w płynie NanOX. Stan tych narządów naprawdę bardzo się poprawia, odzyskują swoją kondycję. W którymś momencie zaczynają wydzielać przypominający mocz płyn, czyli nerka wykonuje fizjologicznie procesy – widać że ulega naprawie. To jest bardzo dobrą wiadomością. Nie spodziewaliśmy się tego. W nerkach przechowywanych w hipotermii, z zastosowaniem dzisiejszych płynów u ludzi, takiego zwrotu sytuacji nie mamy okazji obserwować zbyt często – podkreśla ekspert.
O NanoGroup S.A.:
NanoGroup S.A. jest platformą rozwoju nowych, bezpiecznych technologii ukierunkowanych na ratowanie zdrowia i życia ludzkiego. Dostarczamy innowacyjne rozwiązania, które mogą poprawić efektywność istniejących terapii, a także pomóc wdrożyć zupełnie nowe technologie lekowe, ograniczając ryzyko i skracając ich drogę rynkową. Posiadamy własne zgłoszenia patentowe w dziedzinie onkologii i transplantologii i nieustannie rozwijamy nowe projekty w obszarze bio-tech oraz nano-tech.
http://nanogroup.eu
tuk/, fot. mat. prasowe
Data publikacji: 26.01.2024 r.