Olimpijski znicz, sportowa rywalizacja i radość, czyli Paraspartakiada Śląska i Zagłębia
- 15.12.2023
Znicz olimpijski przekazuje zastępca prezydenta miasta
Stowarzyszenie NEURON Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym w Dąbrowie Górniczej już po raz 23. zorganizowało Paraspartakiadę Śląska i Zagłębia Osób Niepełnosprawnych. 23 listopada w hali widowiskowo-sportowej „Centrum” przy Alei Róż już od 8.00 rano, rejestrowali się pierwsi uczestnicy.
Ci, do których impreza jest adresowana – niepełnosprawni uczniowie z 49 przeróżnych szkół, ośrodków szkolno-wychowawczych, świetlic terapeutycznych, fundacji i stowarzyszeń, działających na rzecz osób niepełnosprawnych czy warsztatów terapii zajęciowej, domów pomocy społecznej, ZAZ-ów. Pojawiło się dokładnie 419 uczestników nie tylko z województwa śląskiego, ale i małopolskiego, opolskiego, świętokrzyskiego, a nawet gościnnie uczestnicy WTZ ze Świerzawy, w województwie dolnośląskim.
Podczas parady drużyn dostrzegliśmy tablice oczywiście z miast sąsiednich, ale także z Zawiercia, Bytomia, Sławkowa, Łazisk, Nysy, Żor, Częstochowy, Cieszyna, Olkusza, Chrzanowa, Buska-Zdroju, z Lalik, Chorzowa. Dąbrowska paraspartakiada to jak zawsze duże przedsięwzięcie, z pewnoscią niełatwe organizacyjnie, ale cieszące się wielkim uznaniem uczestników, którzy czekają na nią z niecierpliwością przez cały rok!
Zapłonął olimpijski znicz
Otwarcie paraspartakiady było niezwykle i wzruszające, kolejne osoby przekazywały sobie olimpijski ogień z ogromnym przejęciem i skupieniem, pokonując honorową rundę wokół hali, na wózkach inwalidzkich prowadzonych przez asystentów. Płomień symbolizujący przyjaźń i współzawodnictwo miał tu jakby jeszcze silniejszą wymowę.
Znicz zapłonął, a potem to już prawdziwe szaleństwo sportowe, taneczne, integracyjne, hala przez parę godzin kipiała radością.
Jedni rywalizowali, zdobywali sportowe laury, i z dumą stawali na podium, pozując do zdjęć. Autentyczne zmagania są radosną odskocznią od często bardzo trudnej codzienności. Jak powiedzieli zawodnicy z WTZ z Będzina: emocje były ogromne: – Daliśmy z siebie wszystko i udało się. Zdobyliśmy trzy puchary!
Dla innych najważniejsza była już sama obecność na tym wydarzeniu. Dla wszystkich liczyła się dobra zabawa, wszystkim dopisywał dobry humor, nie zabrakło tańców i wspólnej zabawy.
Brawa dla wolontariuszy!
To ogromne przedsięwzięcie pewnie by się nie odbyło bez niezawodnych wolontariuszy z V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej. Ci, którzy byli na pierwszych spartakiadach, już pewnie wysyłają w tej roli swoje dzieci, zatem ich następcy co roku są tu obecni. Pomagają przy każdej z kilkudziesięciu dyscyplin, motywują, podają piłki, ustawiają przeszkody, spisują wyniki. Głównym sędzią zawodów był nauczyciel tego liceum, Włodzimierz Dulias.
W tym roku puchar prezydenta RP za zwycięstwo w poprzedniej edycji rywalizacji sportowej Paraspartakiady odebrał Łukasz Kokoszka, wicedyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Pawła II w Jaworznie.
Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale, najlepsze drużyny i zawodnicy otrzymali puchary oraz nagrody, za zajęcie I-III miejsca w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej.
Odznaczenia za wieloletnią działalność
Podczas tegorocznej paraspartakiady miał miejsce jeszcze inny, wzruszający moment. Przewodniczący Stowarzyszenia Neuron, Bogdan Zandecki otrzymał Złotą Odznakę Zasłużony dla Województwa Śląskiego, za wieloletnią działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. Również jak zawsze obecny na tej imprezie Śląski Oddział Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków otrzymał Złotą Odznakę Zasłużonych dla Województwa Śląskiego, odebrała go Barbara Tometczak, prezes oddziału.
Marszałka Województwa Śląskiego reprezentowała i wręczyła medale Maria Materla, radna Sejmiku Województwa Śląskiego.
Współorganizatorami spartakiady było V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej oraz Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej.
Dofinansowano ją z funduszy PFRON, Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, stowarzyszenia Neuron, V LO im. Kanclerza Jana Zamoyskiego oraz funduszy przekazanych przez sponsorów.
Patronat sprawowali Jakub Chełstowski – Marszałek Województwa Śląskiego, Marcin Bazylak – Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza i Urszula Bauer – Śląski Kurator Oświaty.
Patronat medialny: portal i magazyn „Nasze Sprawy”
Info i fot. Ilona Raczyńska
Data publikacji: 15.12.2023 r.