Operacje w łonie matki leczą niepełnosprawne dzieci

19 listopada w Centrum Rozwoju Dziecka w Katowicach przy ul. Ułańskiej 5A odbyła się konferencja i drugie spotkanie dzieci z rozszczepem kręgosłupa operowanych prenatalnie, ich rodziców i lekarzy. Organizatorem tego wydarzenia jest Fundacja SPINA działająca na rzecz osób z rozszczepem kręgosłupa i wodogłowiem.

Dominika Madaj-Solberg prezes fundacji SPINA: – Zaburzona motoryka, problemy z układem moczowym, wodogłowie wymagające zastawkowania, to problemy z którymi nasze dzieci borykają się na co dzień. Ich życie nie jest łatwe, ale nie pozbawione sensu i radości. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu rodziców oraz przy odpowiednim wsparciu specjalistów mają ogromną szansę na zdrowe życie oraz osiąganie sukcesów.

Jedyną w Europie placówką przeprowadzającą operacje zamknięcia rozszczepu kręgosłupa w łonie matki jest Klinika w Bytomiu. Dzieci operowane prenatalnie stanowią wyjątkową grupę, gdyż operacja przeprowadzona przed narodzinami była dla nich już początkiem lepszego życia. Konferencja i spotkanie dzieci operowanych prenatalnie to wydarzenie, które ma na celu także popularyzowanie metody zamknięcia rozszczepu kręgosłupa w łonie matki, będącej osiągnięciem śląskich lekarzy na skalę światową.

Poseł Marek Plura: – Sukces śląskich lekarzy stanowi dziś o sukcesie setek polskich rodzin, których pociechy przyszły na świat bez przepukliny oponowo-rdzeniowej, zoperowanej w bezpiecznym łonie matki.
Dzięki temu możliwe było nie tyko zaoszczędzenie pieniędzy na niepotrzebne dalsze leczenie, ale przede wszystkim możliwe stało się zaoszczędzenie bólu i trudu związanego z niepełnosprawnością dzieci. Kilka miesięcy temu podawałem ten przykład ministrowi Arłukowiczowi, jako jedno ze skutecznych narzędzi przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Cieszę się, że dziś mogę o tym rozwiązaniu i o jego programowym zastosowaniu rozmawiać z Bartkiem, jako ministrem zdrowia. Jestem przekonany, że operacje prenatalne uda się wkrótce upowszechnić w innych ośrodkach w kraju. Nie mniej ważne są jednak działania pozamedyczne, sprawiające, że sprawniejsze staje się nie tylko dziecko, ale cała rodzina. I tu niezastąpiona rola Fundacji SPINA, która tworzy i upowszechnia program adekwatnej, domowej opieki i pielęgnacji dla dzieci żyjących z przepukliną. Fundacja jednocząca rodziców skupia też psychologów, pedagogów i innych specjalistów w jedno rodzące się właśnie centrum kompleksowego wsparcia. Z mojej strony tej inicjatywie na pewno wsparcia nie zabraknie.

M.P.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również