Pacjenci hematoonkologiczni potrzebują dostępu do innowacyjnych terapii już od pierwszej linii leczenia

Jakie są obecnie priorytety i główne oczekiwania pacjentów hematoonkologicznych? O co pytają przedstawicieli organizacji pacjentów i innych chorych na grupach wsparcia? Dlaczego w niektórych chorobach tak ważne jest, by już na początku procesu leczenia otrzymali najlepszą możliwą terapię? O tym opowiada Katarzyna Lisowska, liderka Stowarzyszenia Hematoonkologiczni.

– Nasi pacjenci na grupach wsparcia przede wszystkim pytają o pierwszą linię leczenia. Taką linię leczenia, która pomoże im być zdrowym i funkcjonować przez następne lata. Więc pierwsza linia leczenia, to jest taka optymalna linia, gdzie ten pacjent wróci do zdrowia, wróci do życia, wróci do rodziny, wróci do najbliższych i nie będzie leczony latami, co jest też obciążeniem dla systemu, tylko będzie leczony terapią określoną w czasie, czyli jest to policzalne. I wtedy taki pacjent wie, że dwa lata musi się przeleczyć, a następne lata będzie mógł żyć w remisji. Bo pamiętajmy, że źle leczony pacjent od pierwszej linii leczenia, to później te emisje są coraz krótsze. Więc nowoczesne leki dążą do tego, żeby ten pacjent był jak najdłużej w tej remisji.

Wypowiedź została zarejestrowana podczas konferencji z okazji inauguracji raportu „Nowotwory układu chłonnego” opracowanego przez Modern Healthcare Institute.

Raport w wersji elektronicznej dostępny jest na stronie internetowej:
https://www.mzdrowie.pl/wp-content/uploads/2023/09/05-raport-chloniaki-www-final.pdf.

pr/

Data publikacji: 26.10.2023

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również