Pacjenci mogą, ale nie muszą, korzystać z opieki koordynowanej

Model opieki koordynowanej zakłada, że cały proces leczenia w jej ramach odbywa się w POZ. Ma to zapewnić pacjentowi szybsze, skuteczniejsze diagnozowanie i leczenie chorób przewlekłych oraz ułatwić dostęp do specjalisty. Korzystanie z takiej opieki nie jest jednak dla pacjenta obowiązkowe, nawet jeśli przychodnia ma w tej sprawie podpisaną umowę z NFZ – podaje Prawo.pl.

Opieka koordynowana ma za zadanie stworzyć dla pacjenta szerszy wachlarz możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego. Lekarz POZ będzie mógł zlecić pacjentom badania (w sytuacjach medycznie uzasadnionych), które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty. Będzie można wykonać badania na czterech ścieżkach: kardiologicznej, diabetologicznej, endokrynologicznej i pulmonologicznej. Tzw. budżet powierzony sfinansuje oddzielną diagnostykę, poza zwykłym finansowaniem świadczeń w POZ przez NFZ.

Leczenie będzie oparte na indywidualnym planie leczenia (Indywidualnym Planie Opieki Medycznej) i ma uwzględniać nie tylko wykonywanie badań, ale także konsultacje między lekarzem POZ a lekarzem specjalistą i dodatkowe konsultacje np. z dietetykiem.

Jak podaje Prawo.pl, pierwsza umowa na opiekę koordynowaną została podpisana 21 października 2022 r. w śląskim oddziale NFZ, a zarządzenie prezesa NFZ 124/2022/DSOZ ją wprowadzające obowiązuje od 1 października. Według serwisu lekarze wciąż mają wiele wątpliwości, co do zasad wdrażania opieki skoordynowanej i gotowych jest na to niewiele przychodni POZ – jak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród przychodni to tylko ok. 10 proc. podmiotów.

Prawo.pl informuje, że pacjenci nie mają obowiązku korzystania z opieki skoordynowanej, jest to dobrowolne, na co wskazuje też NFZ.

– Lekarz POZ proponuje pacjentowi w ramach Indywidualnego Planu Opieki Medycznej możliwość realizacji konsultacji u danego lekarza specjalisty, co oznacza nie przymus, a dobrowolność skorzystania z takiej porady. Podstawą prawną jest rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej – odpowiada Stowarzyszeniu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce (KLRwP) na pytanie w tej kwestii Anna Miszczak, p.o. dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w NFZ, cytowana przez serwis.

Info: PAP MediaRoom, fot.pixabay.com

Data publikacji: 02.11.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również