Pacjenci z nowotworami potrzebują marihuany bogatej w THC
Pacjenci chorzy na nowotwory preferują medyczną marihuanę o wysokiej zawartości tetrahydrokannabinolu (THC), podczas gdy w innych chorobach pożądana jest raczej zawartość kannabidiolu (CBD) - informuje „Journal of Palliative Medicine".
Od roku 1996 już 31 stanów USA zalegalizowało medyczną marihuanę. Wciąż jednak niewiele jest prac dotyczących jej stosowania.
Jak wykazali naukowcy z NYU School of Medicine, chorzy na nowotwory wybierają leki, które złagodzą zarówno objawy choroby, jak i uboczne skutki leczenia – a zatem przewlekły ból, spadek wagi, nudności. W takiej sytuacji lepiej sprawdza się medyczna marihuana zawierająca więcej THC. Pacjenci onkologiczni preferowali także marihuanę przyjmowana podjęzykowo w formie oleistych kropli, a nie jej palenie.
Natomiast preparaty marihuany zawierające więcej kannabidiolu (CBD) są bardziej popularne wśród pacjentów, którzy nie cierpią na nowotwory – na przykład chorujących na epilepsję czy stwardnienie rozsiane. Wiadomo, że kannabidiol zapobiega drgawkom oraz procesom zapalnym.
Naukowcy przeanalizowali dane 11 590 mężczyzn i kobiet z Nowego Jorku, z których 1 990 (17,2 proc.) stanowili pacjenci z rakiem, którzy kupili i używali przetworów konopi dostarczonych przez Columbia Care LLC, przychodnię posiadającej licencję w stanie Nowy Jork, pomiędzy styczniem 2016 r. a grudniem 2017 r. Jak wykazało badanie, pacjenci z nowotworami i nienowotworowi stosowali różne dawki preparatów z konopi znacznie różniących się stosunkiem THC do CBD. Dwa najczęściej stosowane preparaty zawierały THC i CBD, ale jeden miał 20 razy więcej THC niż CBD, podczas gdy drugi – odwrotnie.
W ciągu dwóch lat badań zespół badawczy stwierdził, że wszyscy pacjenci zwiększyli dawkę THC o około 0,20 miligrama na tydzień.
Naukowcy zastrzegają, że dane nie zawierały informacji o typie nowotworu, jaki mieli nabywcy marihuany, o tym, ile kupili, ani o tym, czy marihuana została wykorzystana do łagodzenia objawów niezwiązanych z nowotworem. Niemniej schematy stosowania u pacjentów z nowotworami były wyraźnie różne od tych stosowanych u pacjentów bez nowotworów.
– Nasze badanie dostarcza cennych nowych informacji na temat tego, jak pacjenci z rakiem korzystają z marihuany – mówi biorący udział w badaniach dr Benjamin Han z NYU School of Medicine. – Wobec braku mocnych danych z badań klinicznych dotyczących medycznej marihuany, identyfikacja wzorców jej stosowania daje pewną orientację, jak doradzać pacjentom, którzy przychodzą z pytaniami o używanie marihuany medycznej, i co może im pomóc lub nie.
Naukowcy planują uzyskać bardziej szczegółowe informacje o tym, jak medyczna marihuana wpływa na stan pacjenta oraz reakcję na terapię na różnych etapach choroby, a także ryzyko i skutki uboczne leczenia. Chcą prowadzić badania dotyczące także innych niż THC i CBD kannabinoidów.(PAP)
Paweł Wernicki, fot. www.pixabay.com.pl
Data publikacji: 30.03.2019 r.