Pawilon Europejskiego Roku Wolontariatu 2011 – start już 1 września!
- 23.08.2011
Imprezę zainauguruje Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON), które odpowiada za organizację wydarzeń wewnątrz pawilonu 1 września.
Choć słowo wolontariat odmieniamy przez wszystkie przypadki i osoby, to nadal niewielu Polaków jest naprawdę gotowych do poświęcenie swojego czasu dla innych. A szkoda, bo wolontariat, podobnie jak każda aktywność obywatelska, buduje kapitał społeczny, który jest podstawą trwałego rozwoju ekonomicznego.
Europejski Rok Wolontariatu 2011 to zatem doskonała okazja, aby dyskutować o wolontariacie i zachęcać ludzi w każdym wieku i każdej profesji do zainteresowania się działalnością na rzecz innych. W ciągu czternastu kolejnych dni od 1 do 14 września warszawiacy będą mogli spotkać się i porozmawiać z dziesiątkami wolontariuszy działającymi w tak odmiennych obszarach wolontariatu jak pomoc osobom niepełnosprawnym, działalność hospicyjna, ratownicza, kulturalna czy sportowa.
Imprezę rozpocznie dzień poświęcony wolontariatowi wśród osób niepełnosprawnych, a instytucją odpowiedzialną za animację wnętrza pawilonu tego dnia jest Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Do zorganizowania dnia poświęconego osobom niepełnosprawnym Biuro zaprosiło wiele organizacji pozarządowych m.in. Fundację Synapsis, Fundację Anny Dymnej „Mimo wszystko” czy Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Jednak wśród zaproszonych gości znalazły się również instytucje, które nie zawsze kojarzone są z osobami niepełnosprawnymi. Udział w imprezie zapowiedział m.in. Dom Spotkań z Historią, który zaprezentuje swój nowatorski projekt spacerów po Warszawie dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i dla osób niewidomych.
O tym jak trudno w Warszawie być osobą niepełnosprawną opowie Szalony Wózkowicz czyli Marek Sołtys, tegoroczny laureat Stołka Gazety Wyborczej, który regularnie przygotowuje krótkie reportaże filmowe zamieszczane na You Tube’e, dokumentujące jego zmagania z warszawską przestrzenią miejską, wciąż tak bardzo nieprzyjazną osobom niepełnosprawnym.
W specjalnie przygotowanej Sali Debat będzie można obejrzeć cykl filmów dokumentalnych poświęconych osobom niepełnosprawnym m.in. „Kochanków” Rafała Skalskiego oraz słynny już film „Miasta Downów” w reżyserii Piotra Śliwińskiego. Z myślą o najmłodszych warszawiakach Fundacja „L’Arche” z Wrocławia i Fundacja Anny Dymnej „Mimo wszystko” zorganizują warsztaty artystyczne. Fundacja Anny Dymnej przygotuje też happening plastyczny, który będzie symbolem Europejskiego Roku Wolontariatu 2011.
Z pewnością jedną z największych atrakcji Pawilonu będzie CUBE – instalacja sensoryczna przygotowana przez fFndację Synapsis. Dzięki temu niezwykłemu urządzeniu zwiedzający będą mogli przekonać się osobiście (na własnej skórze niemal!), jakie trudności napotkają w codziennym życiu osoby dotknięte autyzmem.
W pawilonie będzie również miejsce na poważna dyskusję. Kwestii wolontariatu osób niepełnosprawnych poświęcona zostanie debata przygotowana przez Instytut Spraw Publicznych zatytułowana „Niepełnosprawność i wolontariat. Potencjał i wyzwania”.
Na zakończenie imprezy, pod wieczór, pokazany zostanie hiszpański film fabularny „Ja też!” z 2009 roku powiadający historię Pedra, pierwszego Europejczyka z zespołem Dawna, który po ukończeniu studiów rozpoczyna samodzielne życie.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Pawilonu Europejskiego Roku Wolontariatu 2011!
Nie zapomnijcie – Plac Defilad 1 września!
Program Pawilonu 1 września
11.00-18.00-„Doświadcz autyzmu”
CUBE instalacja sensoryczna przygotowana przez Fundację Synapsis. Dzięki tej niezwykłej ekspozycji zwiedzający będą mogli przekonać się jak odbierają świat osoby z autyzmem.
14.00-18.00 gra miejska „Miasto głuchych” przygotowana przez łódzki oddział Polskiego Związku Głuchych (gra realizowana poza pawilonem).
15.30-16.00
Występ teatru niepełnosprawnych aktorów„Radwanek” Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.
Spotkanie z wolontariuszami z organizacji pozarządowych
10.00 – 18.00
· Fundacja Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza
· Fundacja TUS
· Fundacja Anny Dymnej „Mimo wszystko”
· Fundacja „Vis maior”
· Fundacja „Pies przewodnik”
· Wolontariat w Ośrodkach Pomocy Społecznej.
· Fundacja Audiodeskrypcja
· Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo
· Fundacja „Synapsis”
· Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym
· Związek Harcerstwa Polskiego
· Stowarzyszenie „Otwarte drzwi”
· Fundacja „L’Arche”
· Rzecznik Praw Pacjenta.
Spotkania, wykłady, warsztaty
11.00 – 18.00
· Dom Spotkań z Historią – warsztaty „Wędrówki po niewidocznej Warszawie”
· 11.00-11.30 – spotkania z self-adwokatami z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym
· 11.00 – 13.00 – Warszawski Dom pod Fontanną – spotkanie z uczestnikami i wolontariuszami Domu
· 13.00-13.45 „Komunikacja z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie”- warsztaty teksów łatwych do czytania zaprezentuje Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym
· 13.00-13.20 – „Rola wolontariatu skazanych w procesie readaptacji społecznej” – Lidia Olejnik, dyrektor Zakładu Karnego w Lublińcu
· 14.00-15.00 – „Zobaczyć niewidoczne” warsztaty audiodeskrypcji przygotowane przez Fundację Audiodeskrypcja
· 13.30-14.10 – „Świadectwo skazanych pracujących w domach pomocy społecznej- doświadczenia zakładu karnego z Lublińca” – spotkanie ze skazanymi
· 15.00-16.30 „Szalony Wózkowicz” – spotkanie z Markiem Sołtysem, laureatem Warszawskiego Stołka 2011 „Gazety Wyborczej”
· 16.30 – 18.00 spotkanie z trenerami psów przewodników z Fundacji „Pies przewodnik”.
Warsztaty dla dzieci i młodzieży
11.00-18.00
· Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” warsztaty terapii artystycznej (malowanie otoczaków wyłowionych z rzeki)
· Fundacja „L’Arche” – warsztaty malowania na szkle i warsztaty robienia latawców
· Związek Harcerstwa Polskiego – gry i zabawy integracyjne, warsztaty plastyczne
· Happening plastyczny „Wspólne malowidło dla Europy” przygotowany przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.
Wystawy
10.00-18.00
· Wystawa prac plastycznych uczestników warsztatów terapii zajęciowej z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie
· Wystawa zdjęć z realizacji projektu „4 pory roku” wspierającego samodzielność niepełnosprawnych dzieci przygotowana przez Związek Harcerstwa Polskiego.
Blok filmowy
16.00-19.00
· 6 lat festiwalu „Integracja ja i ty” w Koszalinie 12 min.
· „Miasto Downów” 54 min.
· „Kochankowie” 52 min. reż Rafał Skalski
· „Ja też!”(Yo, también) reż. Antonio Navaharro, 105 min.
Debaty naukowe
10.00 – 12.00
Debata zorganizowana wspólnie z Instytutem Spraw Publicznych
„Niepełnosprawność i wolontariat. Potencjał i wyzwania”
10.00 Prezentacje wprowadzające:
1. Uwarunkowania integracji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych w świetle wyników badań – Paulina Sobiesiak, Instytut Spraw Publicznych
2. Założenia długofalowej polityki rozwoju wolontariatu w Polsce a rozwój wolontariatu osób niepełnosprawnych – Filip Pazderski, Instytut Spraw Publicznych.
10.30 Dobrowolna integracja. Niepełnosprawni jako wolontariusze i odbiorcy wolontariatu
1. Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ z Konina – Karol Włodarczyk, wiceprezes fundacji
2. Liga „Seni Cup” organizowana przez TZMO SA w Toruniu – Daria Składanowska, koordynatorka turnieju „Seni Cup”
3. Polski Związek Niewidomych – Anna Lemańczyk, koordynatorka projektów wolontariatu międzynarodowego.
11.00 Niepełnosprawność i wolontariat – dyskusja z udziałem wszystkich zaproszonych gości.
Moderowanie dyskusji: Izabela Przybysz, Instytut Spraw Publicznych.