Pielęgniarki na odległość pilnie potrzebne

Zapewnienie odpowiedniej opieki w domu jest coraz częstszym problemem polskich rodzin, a w Polsce osób wymagających stałej opieki nie brakuje. Jak podano w maju br. podczas Forum III Wieku „Polska Starość" ponad 800 tys. ludzi starszych w Polsce nie jest zdolna do samodzielnego funkcjonowania. I nie zanosi się, by ta tendencja mogłaby się zmienić. Opierając się na długoterminowych prognozach Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostat) w 2060 r. połowa polskiego społeczeństwa będzie miała ponad 50 lat. Efektem ciągłego starzenia się ludzi może być wobec tego jeszcze większy odsetek osób, dla których wsparcie najbliższych stanie się niezbędne.

Już teraz na jedną polską pielęgniarkę przypada średnio 2750 pacjentów, co powoduje, że nie mogą one odwiedzić większości chorych w ich mieszkaniach. Jeszcze jakiś czas temu wizyta pielęgniarki trwała 1,5 godziny i odbywała się 5 razy w tygodniu. Teraz są to w pewnych przypadkach godzinne zabiegi w zmniejszonym zakresie 4 dni w tygodniu, a to zdecydowanie za mało, by zapewnić wystarczający poziom wsparcia. Dlatego część obowiązków przejmuje najbliższa rodzina, która często nie jest w stanie zapewnić całodobowej opieki. Rozwiązaniem mogą być nowoczesne technologie, które zapewnią komfort osobom chorym, niepełnosprawnym oraz seniorom.

Do najpopularniejszych urządzeń, stosowanych w zakresie zdalnej opieki, należą tzw. systemy teleopieki. W Szwecji tego typu usługa jest dostępna od ponad 20 lat. Również w Polsce chętnie korzysta się z tego systemu.

Teleopieka pozwala na stały kontakt z podopiecznym. Jest to szczególnie ważne w obliczu nagłego wypadku. Teleopieka niweluje konieczność poszukiwania telefonu przez osobę chorą. Wystarczy, że naciśnie ona przycisk, który znajduje się w otrzymanym wcześniej łańcuszku lub zegarku – wtedy automatycznie zostanie przesłane powiadomienie do opiekuna. System z reguły wyposażony jest w opcję automatycznego monitoringu funkcji życiowych. Dzięki temu, w przypadku wykrycia nienaturalnego wskaźnika pulsu czy ciśnienia krwi, teleopieka natychmiastowo poinformuje o zagrożeniu, przesyłając sygnał do Centrum Alarmowego. Możliwość instalacji nadajnika GPS pozwala dodatkowo łatwo zlokalizować osobę. Teleopieka, po odpowiednim zaprogramowaniu, poinformuje także o losowych zdarzeniach, potencjalnie niebezpiecznych dla osoby chorej – nadmiernym stężeniu dwutlenku węgla czy wzniecającym się pożarze.

W ostatnim czasie pojawiło się kilka pochodnych rozwiązań, które pozwalają na kontakt z podopiecznymi. Należą do nich m.in. zaawansowane usługi wideoopieki.

Opiekun otrzymuje zdalną kamerę, którą instaluje w pomieszczeniu, gdzie z reguły przebywa osoba wymagająca opieki. Będąc np. w pracy, może dzięki temu w każdej chwili poobserwować, co robi jego podopieczny. Co ważne, z łatwością się z nim skontaktuje, poświęcając czas przeznaczony, na przykład na obiadową przerwę, na wideorozmowę. Usługi wideoopieki pozwalają na odbiór obrazu i dźwięku na żywo oraz nagrywanie i archiwizowanie zarejestrowanych wydarzeń. Obraz charakteryzuje się naprawdę wysoką jakością, a korzystanie z urządzenia jest bardzo wygodne. Usługa nie wymaga instalowania żadnego oprogramowania – podgląd możliwy jest za pomocą zwykłej przeglądarki www.

Osób wymagających pomocy ciągle przybywa i dalszy rozwój produktów i usług, oferujących zdalną opiekę nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi, wydaje się naturalny.

Info: dobocom

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również