Pionierska operacja nowotworu kręgosłupa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu przeprowadzono pierwszą w kraju endoskopową separację nowotworu kręgosłupa z zastosowaniem specjalistycznych implantów – poinformował 3 sierpnia rzecznik prasowy szpitala.

Jak powiedział prof. Dariusz Łątka, kierownik Kliniki i Oddziału Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, zespół opolskich lekarzy jako pierwszy w kraju przeprowadził zabieg endoskopowej separacji nowotworu kręgosłupa u 50 letniego pacjenta.

– Naszym zadaniem podczas tej operacji było usunięcie części nowotworu kręgosłupa, będącej w bezpośrednim kontakcie z rdzeniem kręgowym, żeby umożliwić kolejny, właściwy etap radykalnego leczenia onkologicznego przez stereoradioterapię. Innowacyjność naszego rozwiązania polega – po pierwsze – na zastosowaniu do tego techniki endoskopowej, wykorzystywanej dotychczas w neurochirurgii do leczenia zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Separacja nowotworu przez endoskop, czyli jakby przez +dziurkę od klucza+, pozwoli na dużo szybszą rekonwalescencję pacjenta przed zasadniczą częścią leczenia, czyli radioterapią. Zakładamy, że powinien być gotowy do leczenia onkologicznego już po kilku dniach – wyjaśnia Łątka.

Drugim etapem operacji – po separacji nowotworu od kręgosłupa – było przezskórne wprowadzenie śrub stabilizujących do zoperowanego kręgosłupa, a kolejną nowością w tym zabiegu, świadczącą o jego unikalności w skali kraju, było zastosowanie implantów karbonowych, które nie powinny zasłaniać pola promieniowania, jak miałoby to miejsce w przypadku implantów tytanowych. (PAP)

Marek Szczepanik, fot. pixabay.com

Data publikacji: 04.08.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również