Pionierski zabieg wymiany zastawki aortalnej bez użycia kontrastu

W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, szpitalu klinicznym śląskiego Uniwersytetu Medycznego, wykonano zabieg wymiany zastawki aortalnej TAVI bez użycia kontrastu. Ta pionierska w skali kraju procedura jest alternatywą w leczeniu chorych z niewydolnością nerek.

Przezskórna wymiana zastawki aortalnej (TAVI) to metoda małoinwazyjnego leczenia stenozy aortalnej u pacjentów, dla których klasyczne leczenie kardiochirurgiczne jest zbyt ryzykowne. W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu metoda ta jest stosowana od wielu lat, w 2023 roku wykonano ponad 240 takich procedur.

Jednym z ograniczeń dla tej formy leczenia jest konieczność podania istotnej ilości kontrastu, zarówno podczas przygotowania pacjenta do zabiegu, jak i w trakcie samej procedury. Dla pacjentów z niewydolnością nerek do tej pory podanie kontrastu stanowiło istotny czynnik powikłań, skutkujący ryzykiem pogłębienia niewydolności nerek do dializ włącznie, czy odstąpienia od samego zabiegu TAVI.

– Stanęliśmy przez wyzwaniem leczenia pacjenta, u którego po zabiegu koronarografii, wykonanym w innym ośrodku, doszło do znacznego, utrzymującego się pogorszenia funkcji nerek.

Konsultujący nefrolog wyrażał znaczne obawy co do konieczności leczenia dializami po ponownym podaniu kontrastu. Opierając się na nielicznych danych z literatury, przygotowaliśmy pacjenta do zabiegu z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej bez kontrastu w zakresie serca i głównych naczyń oraz echokardiografii z obrazowaniem 3D. W trakcie zabiegu dla właściwego ułożenia zastawki umieściliśmy w zatokach wieńcowych cewniki diagnostyczne oraz kierowaliśmy się echokardiografią przezprzełykową – wyjaśnia dr Łukasz Pyka z III Katedry i Kliniki Kardiologii SUM.

Pionierski w skali kraju zabieg TAVI bez użycia kontrastu przeprowadził zespół kardiologów i kardiochirurgów: dr Łukasz Pyka, dr Krzysztof Wilczek, dr Anna Kwiecień, dr Tomasz Niklewski z III Katedry i Kliniki Kardiologii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu SUM pod kierownictwem prof. Mariusza Gąsiora oraz z Kliniki Kardiochirurgii pod kierownictwem doc. Tomasza Hrapkowicza.

Zabieg przebiegł bez komplikacji. Pacjent po pięciu dniach hospitalizacji został wypisany do domu na święta.

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu planuje kontynuować i rozwijać tę metodę leczenia dla szczególnie obciążonej populacji chorych z ciężką stenozą aortalną i niewydolnością nerek.

pr/, fot. SCCS w Zabrzu

Data publikacji: 20.12.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również