Podświetlone na zielono budynki gestem solidarności z chorymi na MPD

Podświetlone na zielono budynki gestem solidarności z chorymi na MPD

Zamek Królewski w Warszawie, Sky Tower we Wrocławiu, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku i Katowicki Spodek - takie m.in. budynki w środę 5 października o godz. 19 zostały podświetlone na zielono. To gest solidarności z chorymi na Mózgowe Porażenie Dziecięce (MPD).

W pierwszym tygodniu października przypada Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Podświetlenie budynków jest elementem ogólnopolskiej kampanii społecznej „#17milionów”, której celem jest – jak mówią organizatorzy – zwrócenie uwagi Polaków na codzienne problemy osób z MPD i przypomnienie, że są one pełnoprawnymi członkami społeczeństwa.

Tytuł akcji „#17 milionów” nawiązuje do liczby osób, które cierpią na świecie na Mózgowe Porażenie Dziecięce. Na zielono rozświetlą się wybrane budynki w 17 polskich miastach: Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku, Szczecinie, Bydgoszczy, Katowicach, Białymstoku, Gdyni, Radomiu, Toruniu, Kielcach, Gliwicach, Chęcinach, Rzeszowie i Łodzi.

Na zielono podświetlonych zostanie w środę łącznie 26 budynków. W stolicy na zielono rozświetli się m.in. Zamek Królewski i Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, we Wrocławiu Sky Tower, a w Gdańsku Europejskie Centrum Solidarności. Podświetlone na zielono zostaną także m.in. Radiostacja w Gliwicach, Galeria Krakowska, zamek w Chęcinach, Urząd Miasta w Szczecinie, Trasa Uniwersytecka w Bydgoszczy, stadion Lecha Poznań, Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku, Katowicki Spodek, Arena Toruń i Ratusz w Rzeszowie.

W tegoroczną kampanię podobnie jak w roku ubiegłym zaangażowało się także wiele osób publicznych – aktorów, muzyków, sportowców i dziennikarzy. Akcję wspierają m.in. Agata Kulesza, Anna Wyszkoni, Maria Niklińska, Renata Przemyk i Stanisław Soyka.

Pomysłodawcą i organizatorem ogólnopolskiej kampanii jest łódzka Fundacja Pomocy Dzieciom „Kolorowy Świat”, która od wielu lat zajmuje się specjalistyczną terapią dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Organizatorzy zachęcają do włączenia się w akcję.

Terminem mózgowe porażenie dziecięce określa się grupę zaburzeń ruchu i postawy, które zostały spowodowane trwałym, choć niepostępującym, uszkodzeniem lub zakłóceniem rozwoju centralnego układu nerwowego – przeważnie w okresie ciąży lub okołoporodowym.
Do czynników ryzyka dziecięcego porażenia mózgowego zalicza się przedwczesny poród, niedotlenienie i zakażenia w okresie płodowym, a nawet stan zdrowia matki w ciąży, w tym choroby sera, nerek, wątroby oraz cukrzycę. U ok. 40 proc. pacjentów nie można ustalić przyczyny porażenia mózgowego.

Najczęstszymi problemem jaki towarzyszy MPD jest słaba koordynacja, sztywność mięśni oraz problemy z połykaniem i mówieniem. (PAP)

ktl/ wkt/

Data publikacji: 06.10.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również