Ponad 5 mln zł na budowę obiektów służących rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami

Ponad 5 mln zł zostanie w tym roku przeznaczone ze środków PFRON na prace budowlane w dolnośląskich placówkach służących rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami.

W tym roku, decyzją zarządu województwa dolnośląskiego, dofinansowanie na prace budowalne zostało przyznane 15 placówkom na terenie Dolnego Śląska. Łączna kwota środków przeznaczonych na ten cel z PFRON to 5,3 mln zł.

„Dzięki rozwojowi infrastruktury, w której odbywa się rehabilitacja osób z niepełnosprawnościami możemy przyczynić się do poprawy ich sprawności. Ze szczególnym zaangażowaniem wspieramy projekty, które zapewnią lepsze warunki najmłodszym. Przykładem takiej inwestycji jest budowa Domu Opieki Wyręczającej, która od lat jest wyczekiwana we Wrocławiu” – powiedział wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski.

Dom Opieki Wyręczającej przy Wrocławskim Hospicjum dla Dzieci powstaje na wrocławskich Sołtysowicach. W tym roku projekt otrzymał wsparcie w wysokości 1,7 mln zł; łącznie samorząd województwa przekazał na budowę Domu Opieki Wyręczającej 5 mln zł. Projekt budowy Domu Opieki Wyręczającej otrzymał również dofinansowanie w wysokości 7 mln zł z budżetu państwa.

W nowej placówce będzie świadczona bezpłatna, tymczasowa opieka ciężko chorym oraz niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży. Chodzi przede wszystkim o sytuacje, w których takiej opieki nie mogą zapewnić rodzice lub opiekunowie np. z uwagi na zdarzenie losowe, hospitalizację, podreperowanie kondycji psychicznej, potrzebę odpoczynku czy załatwienia codziennych spraw. W ośrodku będzie 16 miejsc dla pacjentów.

Dofinansowanie na prace budowalne trafi też m.in. do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczy dla Dzieci im. Jana Pawła II w Jaszkotlu, który prowadzi Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej. Ośrodek uzyskał dofinansowanie ze środków PFRON w wysokości 800 tyś. zł na budowę przeszklonej werandy oraz budowę kotłowni z pompą ciepła. (PAP)

Piotr Doczekalski

Data publikacji: 27.03.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również