W Bielsku-Białej sobota należała do sztangistów

Ponad setka zawodników i dziesiątki tysięcy kilogramów wyciśniętych na sztandze. Tak wyglądały zmagania ciężarowców w sobotę, 25 marca podczas XX. Ogólnopolskich Integracyjnych Zawodów w Wyciskaniu Sztangi Leżąc oraz IX. Otwartych Integracyjnych Mistrzostw Śląska Wyciskaniu Leżąc Klasycznym organizowanych przez Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy. W imprezie brali udział zawodnicy z 16 klubów sportowych.

Już w piątek do hotelu Szyndzielnia w Bielska-Białej zawitali zawodnicy z całej Polski. W restauracji Dębowa na uroczystej kolacji spotkali się zaproszeni goście oraz sportowcy, aby następnego dnia zawalczyć o medale.

Otwarcie zawodów
– Bardzo dziękuję Stowarzyszeniu Eurobeskidy za coroczny cykl różnych zawodów, które integrują osoby pełnosprawne i niepełnosprawne. Dziękuję prezesowi Stanisławowi Handerkowi i wszystkim jego współpracownikom. Myślę, że zawody zawsze wymagają wysiłku, ale też łączy się z nimi wiele emocji. Życzę samych dobrych wyników – mówił podczas otwarcia wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Na zawodach pojawili się również inni znani goście z regionu, którzy obserwowali zmagania siłaczy. Wśród nich byli m.in. I wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, radny miejski Bielska-Biała Marcin Litwin czy dyrektor generalny PFRON Sebastian Szymonik.

Zawodniczki na start!
Według starej zasady panie miały pierwszeństwo i to ich starty rozpoczęły sportową walkę. Tutaj prym wiodła Beata Jankowska, dla której wydarzenie w Bielsku-Białej to stały punkt w kalendarzu imprez. W tym roku stanowił przystanek w drodze na mistrzostwa świata w Dubaju. Sztangistka ze Startu Wrocław zawody zakończyła z wynikiem 107,5 kg i zgarnęła tytuł najlepszej zawodniczki. – Jestem bardzo zadowolona, bo początek sezonu zaliczyłam z dobrym wynikiem, jest progres – podsumowała.

W kategorii zawodniczek z niepełnosprawnością drugie miejsce zajęła Karolina Szumlańska (47,5 kg) ze Startu Tarnów. Na trzeciej pozycji uplasowała się Aleksandra Szostak (75 kg) ze Startu Katowice. – To moje pierwsze zawody w sezonie. To co miałam zrobić – zrobiłam, dlatego uznaję dzisiejszy start za udany – mówiła Szostak. Na czwartym miejscu również znalazła się zawodniczka z Katowic – Magdalena Kostka z wynikiem 77,5 kg.

Wśród pełnosprawnych pań najlepszy rezultat uzyskała Kinga Moczydłowska (97,5 kg) ze Stowarzyszenia Centrum Formy Dąbrowa Górnicza. Drugie miejsce w ogólnopolskich zawodach zajęła jej koleżanka klubowa Patrycja Piec (87,5 kg). Podium dopełniła Daria Walczykiewicz (Zagłębie – Relax Konin) z rezultatem 82,5 kg.

Rywalizację z uwagą śledzili przedstawiciele sponsorów. W hotelu pojawił się m.in. prezes AQUA Krzysztof Michalski, który gratulował paniom oraz juniorom podczas dekoracji pierwszych grup. Nie zabrakło także dyrektora PGE Energia Odnawialna Oddział Porąbka-Żar – Jakuba Klisia.

Kolejne starty, kolejne ciężary
W XX. ogólnopolskich integracyjnych zawodach tytuł najlepszego sportowca niepełnosprawnego w grupie I zdobył Tomasz Zając (145 kg). – Bardzo pozytywny sygnał od Tomasza, który powoli odbudowuje formę, bardzo optymistycznie patrzymy naprzód. – podkreślał trener Startu Wrocław.

Wśród niepełnosprawnych w grupie II najlepszy okazał się Artur Lis, który wycisnął 170 kg – Dziś była bardzo duża konkurencja. Każdy w swojej grupie miał parę osób do pokonania. Bardzo dobrze pokazały się dziewczyny, chłopaki też zrobili kawał dobrej roboty. Zawody na wysokim poziomie – komentował Tomasz Obal, trener Start Tarnów.
W grupie I pełnosprawnych zwyciężył Maciej Koloch ze Stowarzyszenia Centrum Formy Dąbrowa Górnicza z wynikiem 137,5 kg.

Ciężary wielkiej wagi
Ostatnie grupy startowe zawsze przysparzały wiele emocji. Nie inaczej było w tym roku. Najlepszy wynik zawodów wynosił 205 kg! Tyle wycisnął Mariusz Kunka z UKS Pover Kuźnik Chorzów – zwycięzca mistrzostw Śląska w kat. wagowej do 105 kg. Imponujący rezultat osiągnął także jego kolega z klubu Bartłomiej Wirek (kat. do 83 kg), który wycisnął 177,5 kg!

Najlepsi nagrodzeni
Tradycyjnie na zwycięzców czekały nagrody, medale, dyplomy lub puchary. Podczas dekoracji można było usłyszeć nie tylko słowa gratulacji i uznania, ale również podziękowań.

– Dzisiejsze zawody charakteryzowały się niesamowicie dobrym duchem rywalizacji i sportową atmosferą. Są to już XX. zawody. To pokazuję, że to nie tylko jeden pomysł, inicjatywa jest realizowana, ale jest to kontynuacja działań propagujących rozwijanie sportu w wyciskaniu sztangi leżąc. Myślę, że warto podkreślić trud i zaangażowanie osób, które z całego serca starały się dopełnić wszelkich działań organizacyjnych, aby zawody odbyły się w takiej formie – zaznaczał dyrektor PGE EO Jakub Kliś.

Zawody zakończyły podziękowania prezesa Stowarzyszenia Eurobeskidy Stanisława Handerka oraz Grzegorza Leskiego – trenera Stowarzyszenia Centrum Formy Dąbrowa Górnicza – partnera wydarzenia.

Zawody zostały dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Sponsorem wydarzenia było PGE Energia Odnawialna, a sponsorem głównym AQUA S.A.

Pełne wyniki są dostępne są tutaj.

Zobacz galerię…

pr/, fot. Stowarzyszenie Eurobeskidy

Data publikacji: 27.03.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również