Ponad 6 tys. dzieci przebadanych w mobilnej klinice Fundacji Ronalda McDonalda w 2023 roku

Fundacja Ronalda McDonalda realizuje program „NIE nowotworom u dzieci” już od 19 lat. W tym czasie w dwóch gabinetach mobilnej kliniki lekarze radiolodzy przyjęli 89 tys. 119 małych pacjentów z 252 miejscowości. W samym 2023 roku Ambulans dotarł do 60 lokalizacji. Część wykonywanych na pokładzie Ambulansu profilaktycznych badań USG kończyła się diagnozą, na którą nikt nie jest gotowy. – Syn miał wtedy niecałe 4 lata i wydawał się być okazem zdrowia. Dziś wiemy, że to dzięki tej szybkiej reakcji jest z nami z powrotem w domu. Tylko odrastające włoski przypominają o tym, co przeszedł – opowiada Michał Lamorski, tata chłopca, który prosto z Ambulansu trafił na oddział pediatryczny. Wejdź z nami na pokład mobilnej kliniki i przekonaj się, dlaczego tyle osób zaufało akcji.

Jednym z punktów na trasie Ambulansu Fundacji Ronalda McDonalda był Kraśnik. Po raz pierwszy badania zostały tam przeprowadzone w 2011 roku, w kolejnych latach Ambulans przyjeżdżał tam jeszcze kilkanaście razy! – Postanowiliśmy nawiązać współpracę z Fundacją Ronalda McDonalda. Zdawaliśmy sobie sprawę, że zainteresowanie będzie duże i tak też się stało. Zawsze było więcej chętnych niż naszych możliwości w tym zakresie – opowiada burmistrz miasta Wojciech Wilk, tłumacząc, że dla wielu rodzin tego typu akcje profilaktyczne to wyjątkowa, a nawet jedyna okazja, aby wziąć udział w badaniach specjalistycznych. Dla gmin to z kolei szansa, by przy pomocy Fundacji wynieść działania poza dotychczasowe schematy.

Badania w programie „NIE nowotworom u dzieci” Fundacji są bezpłatne, adresowane do dzieci w wieku 9 miesięcy – 6 lat, wykonywane przez specjalistów, radiologów dziecięcych i nie trzeba mieć na nie skierowania. Badania są tak zorganizowane, aby najbardziej zajęty rodzic i najmniej cierpliwy mały pacjent byli zadowoleni.

– Dostępność usług medycznych w ramach ubezpieczenia zdrowotnego jest cały czas niewystarczająca. Musimy wychodzić naprzeciwko potrzebom mieszkańców. Ważnym aspektem jest również edukacja. Im więcej działań profilaktycznych, tym większa świadomość zagrożeń związanych z tak groźnymi chorobami, jak nowotwory – dodaje burmistrz.

„Byłem przekonany, że mojego dziecka to nie dotyczy”
Wtóruje mu Michał Lamorski, jeden z rodziców, który skorzystał z oferty zaparkowanego w Kraśniku Ambulansu. – Przyznam, że początkowo podchodziłem do tego sceptycznie. Pojawiły się naturalne obawy, że badania wiążą się napromieniowaniem. Zastanawiałem się, czy warto narażać na nie dziecko. Do tego, jak wiele osób, byłem przekonany, że przecież mojego dziecka nie może to dotyczyć. Tak naprawdę to znajoma z pracy namówiła mnie, żebym zapisał syna – wspomina, tłumacząc, że szybko przekonał się, jak błędne było jego wyobrażenie. – Nie było żadnego prześwietlenia ani napromieniowania, a jedynie bezbolesne i zupełnie bezpieczne USG – wyjaśnia.

To, co miał im do przekazania lekarz, początkowo było ciosem. Jednak z perspektywy czasu pan Michał zdaje sobie sprawę, jak cenny dla jego rodziny okazał się udział w badaniach. – O godzinie 15.30 dowiedzieliśmy się, że syn ma zmianę na nerce, a już o godzinie 18.00 byliśmy na oddziale pediatrycznym w Lublinie ze skierowaniem z Ambulansu. Wszystko działo się szybko i bez zarzutu. Wkrótce zostaliśmy przyjęci do szpitala, gdzie na każdym kroku widzieliśmy naklejki z logo Fundacji Ronalda McDonalda. Były na pompie, która podawała lek syna, a także na moim łóżku. Byliśmy otoczeni opieką – wymienia.

Dziś rodzina jest z powrotem w domu i tylko odrastające włoski i wizyty przypominające przywodzą na myśl to, z czym mierzył się syn pana Michała.

Dr hab. n. med. Grzegorz Jędrzejewski: część tych badań kończy się odkryciem zmian patologicznych
Syn pana Michała nie był pierwszym małym pacjentem, dla którego udział w programie „NIE nowotworom u dzieci” był tak przełomowy. – Raczej nikt nie spodziewa się takiej diagnozy, ale właśnie wczesne wykrycie choroby i co za tym idzie zwiększenie szansy na jej wyleczenie, sprawiają, że ten program nabiera tak wielkiej mocy – przekonuje dr hab. n. med. Grzegorz Jędrzejewski, który przeprowadził pierwsze badanie na pokładzie Ambulansu w lutym 2006 roku. Obecnie lekarz jest jednym z ekspertów medycznych programu i współautorem raportu z badań.

Specjalista wyjaśnia, że choć nazwa programu nawiązuje do zmian nowotworowych, nie są one jedynymi nieprawidłowościami wykrywanymi w czasie badań USG u dzieci, które wchodzą na pokład mobilnej kliniki Fundacji. – Częściej lekarze stwierdzają np. wady układu moczowo-płciowego. Odsetek takich przypadków sięga nawet 20 proc. Kolejne edycje projektu pozwoliły wyciągnąć wnioski, dzięki którym akcja została rozszerzona m.in. o współpracę z nefrologami – tłumaczy.

W czasie wieloletniej obecności w programie dr Jędrzejewski zauważył, że część rodziców bierze w nim udział cyklicznie. Dotyczy to szczególnie osób, które zetknęły się już z chorobami nowotworowymi w bliskim otoczeniu. – Jednak podejście do profilaktyki bywa różne. Zdarzało się też, że rodzice umawiali się na badanie, a później się nie zjawiali. To pokazuje, że kampanie informacyjne na temat pediatrii i profilaktyki są bardzo potrzebne – podkreśla specjalista.

„Nie zawsze rodzice wiedzą, co robić”
Z obserwacjami pediatry zgadza się Karolina Wyspiańska – licencjobiorczyni restauracji McDonald’s. – Nie zawsze rodzice wiedzą, jak odpowiednio zadbać o profilaktykę zdrowotną swoich dzieci. Na co zwrócić uwagę? Gdzie i kiedy się udać? Takie akcje są idealnym rozwiązaniem. Tym bardziej, że na pokładzie Ambulansu pracują doświadczeni lekarze – tłumaczy. Walor edukacyjny był jednym z powodów, dla którego pani Karolina zdecydowała się zainicjować i dołożyć swoją cegiełkę do badań w Oławie i Dzierżoniowie. Cieszy się, że odpowiedź mieszkańców na program jest entuzjastyczna. Rodzice chcą badań i frekwencja jest tego potwierdzeniem.

– Za każdym razem program cieszy się tak dużym zainteresowaniem rodziców, że miejsca rozchodzą się dosłownie błyskawicznie. Wszędzie tam, gdzie pojawia się Ambulans, zjawia się mnóstwo rodzin – opowiada. Tak samo było w ubiegłym roku. Zaraz po nagłośnieniu dat badań rozdzwoniły się telefony. Miejsca zostały zajęte w zaledwie dwie godziny. Kluczowa była tu współpraca z samorządem miasta.

– To, co przekłada się na tak dużą frekwencję w badaniach Fundacji, to bez wątpienia doskonała organizacja i atmosfera, jaka towarzyszy nie tylko podczas USG, ale i w trakcie oczekiwania na przyjęcie. Nie ma mowy ani o strachu, ani o bólu. Zespół i wolontariusze fundacji mają na to swoje metody – mówi licencjobiorczyni, wspominając, że sprawdzonym sposobem na miłe USG jest ciepły żel i lekarze bez medycznych uniformów.

W 2023 roku mobilna klinika Fundacji Ronalda McDonalda przemierzyła łącznie 20 tys. 24 km, angażując w akcję 26 lekarzy z Lublina, Wrocławia, Warszawy i Poznania. Lekarze badali łącznie przez 85 dni i za każdym razem towarzyszyło im przynajmniej czterech wolontariuszy. Więcej na temat ogólnopolskiego programu „NIE nowotworom u dzieci”, kalendarza badań, odpowiedzi na pytanie, jak zaprosić Fundację do swojej społeczności, można znaleźć na stronie Fundacji: www.frm.org.pl.

O Fundacji Ronalda McDonalda
„Aby rodzina mogła być razem” – to misja powołanej w Polsce w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda. Jest częścią międzynarodowej organizacji Ronald McDonald House Charities, wspierającej medycynę pediatryczną w 63 krajach na świecie. W centrum uwagi Fundacji znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz opieka skoncentrowana na rodzinie w czasie ciężkiej choroby jej najmłodszych członków, wiążącej się z ich pobytem w szpitalu. Skala tych działań obejmuje cały kraj, a organizacji pomagają firmy, osoby prywatne i wolontariusze.

Domy Ronalda McDonalda, czyli najważniejsze programy Fundacji to komfortowe, bezpłatne miejsca dla rodzin długo leczonych dzieci oraz Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda w szpitalach pediatrycznych, gdzie rodziny i opiekunowie hospitalizowanych maluchów mogą korzystać z nowoczesnej przestrzeni socjalnej: kuchni, salonów rodzinnych, pralni i łazienek.

Program „Łóżka dla Rodziców” to praktyczny wymiar idei znanej jako opieka skoncentrowana na całej rodzinie dziecka (Family-Centered Care). Dopełnia on działania mające na celu poprawę warunków pobytu rodziny z dzieckiem w szpitalu. Wyglądem przypominające fotel, pełni funkcję siedzenia i wygodnego, rozkładanego spania. Od łóżka często zaczyna się długa lista zmian w szpitalu, które służą dzieciom i rodzinom.

Program „NIE nowotworom u dzieci” skupia się wokół kolejnego kluczowego obszaru działań Fundacji, jakim jest profilaktyka onkologiczna. Służy temu między innymi ogólnopolski program bezpłatnych badań USG o tej samej nazwie, realizowany na pokładzie mobilnego Ambulansu medycznego. Powstał jako odpowiedź na potrzebę wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych wieku dziecięcego, łącząc wiedzę i doświadczenie wybitnych ekspertów w dziedzinie pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej oraz radiologii, którzy czuwają nad najwyższą jakością programu.

Partnerami programu są ALAB laboratoria, MAN Polska i Fundacja Powszechnego Czytania. Partnerem medycznym programu w latach 2005-2021 był TOP Medical, a od 2022 r. jest nim Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Finansowane przez Fundację szkolenia lekarzy POZ i lekarzy rodzinnych we wczesnym wykrywaniu nowotworów, wykłady prowadzone wspólnie z IFMSA Poland i specjalistyczne wydawnictwa dla lekarzy i rodziców poświęcone profilaktyce onkologicznej uzupełniają listę działań Fundacji w obszarze wczesnej diagnostyki zmian onkologicznych u najmłodszych.

Fundacja wybudowała i prowadzi w Polsce 2 Domy Ronalda McDonalda. W Krakowie, przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, Dom z dwudziestoma pokojami dla rodzin działa od października 2015 roku. Drugi, przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM w Warszawie, został oddany do użytku w czerwcu 2021 roku i jednocześnie może gościć dwadzieścia pięć rodzin. Domy wspierają rodziny hospitalizowanych dzieci bezpłatnie, zapewniając stałą bliskość rodziców i rodzeństwa z dzieckiem-pacjentem. Jak w każdym domu, oprócz komfortowych sypialni z łazienkami, jest tu duża wspólna kuchnia, jadalnia, miejsce spotkań, zieleń. Wspólne dbanie o Domy pozwala rodzinom odzyskać poczucie normalności. Krakowski Dom w ciągu ponad ośmiu lat swojej działalności przyjął 727 rodzin, niektóre z nich wielokrotnie, natomiast najdłuższy pobyt rodzinny w Domu w Warszawie trwał 575 dni. Atmosfera Domów sprawia, że po kilku dniach wszyscy czują się domownikami. Trwają obecnie prace nad budową trzeciego Domu Ronalda McDonalda przy Centrum Zdrowia Dziecka w warszawskim Międzylesiu.

Każdy może pomóc w utrzymaniu programów Fundacji, przekazując 1,5% podatku, darowiznę finansową i rzeczową lub dołączając do wolontariatu. Zapraszamy na naszą stronę www, oraz na nasze profile na LinkedInie, Facebooku, Instagramie i Youtubie. Wszystkie programy Fundacji pomagają bezpłatnie.

Zobacz galerię…

Info: Fundacja Ronalda McDonalda, fot Michał Teperek / Dział Fotomedyczny WUM, archiwum Fundacji Ronalda McDonakda

Data publikacji: 02.02.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również