Prace nad projektem wczesnej rehabilitacji zawodowej

Prace nad projektem wczesnej rehabilitacji zawodowej

W polskim systemie prawnym brakuje koordynacji działań instytucji odpowiedzialnych za udzielanie pomocy osobom, które zagrożone są niezdolnością do pracy w następstwie urazu lub choroby, a co za tym idzie eliminacją z rynku pracy.

Według twórców polskiej szkoły rehabilitacji profesorów Degi, Hulka i Weissa rehabilitację powinno cechować: wczesność, kompleksowość, ciągłość i powszechność.

W 2012 r. PFRON rozpoczął współpracę z niemiecką instytucją ubezpieczeń wypadkowych – DGUV.  Przedstawiciele instytucji związanych z problematyką niepełnosprawności w Polsce (PFRON, MZ, NFZ, ZUS, KRUS), pod przewodnictwem Zarządu PFRON oraz kierownictwa DGUV rozpoczęli wspólne prace nad stworzeniem nowego modelu wczesnej rehabilitacji osób, które w wyniku następstw urazu lub choroby zagrożone są utratą zdolności do pracy lub pracy w dotychczasowym zawodzie.

Najważniejszymi cechami nowego modelu powinny być:

ñ   kompleksowość rehabilitacji, rozumiana jako połączenie w jeden proces leczenia, rehabilitacji leczniczej, społecznej i zawodowej (przekwalifikowanie zawodowe i zatrudnienie),

ñ   wczesność, polegająca na rozpoczęciu rehabilitacji od początku leczenia,

ñ   ciągłość, polegająca na następstwie  działań, których celem jest zatrudnienie, bezpośrednio po zakończeniu leczenia,

ñ   jednolite zarządzanie całym procesem wczesnej rehabilitacji, uwzględniające 4 fazy (intensywne leczenie szpitalne, podstawowa terapia rehabilitacyjna szpitalna lub ambulatoryjna, rehabilitacja związana z miejscem pracy, reintegracja zawodowa)

ñ   nastawienie na potencjalne możliwości beneficjentów projektu umożliwiające im powrót do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym.

Założenia projektu wykorzystują doświadczenia niemieckie, gdzie system ubezpieczeń wypadkowych funkcjonuje od wielu lat i przynosi znakomite efekty. W trakcie wizyt studyjnych w Niemczech członkowie zespołu zapoznali się z funkcjonowaniem szpitali wypadkowych oraz zakładów wspierania zawodowego, na których w Niemczech opiera się system wczesnej rehabilitacji zawodowej.

Wstępnie założono, że w realiach polskich funkcje, którą w systemie niemieckim pełnią szpitale wypadkowe mogłyby być realizowane przez centra urazowe oraz ośrodki rehabilitacyjne.

Kluczowym elementem systemu byłyby ośrodki rehabilitacji zawodowej wzorowane na niemieckich ośrodkach przekwalifikowania zawodowego. Rozważa się utworzenie ich wspólnie z zainteresowanymi współpracą samorządami, w oparciu o istniejące zasoby.

Info: PFRON

Data publikacji: 25.06.2013 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również