Profilaktyka raka jelita grubego zmniejsza śmiertelność z jego powodu o 50-60 proc.

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w polskiej populacji. Rocznie zapada na niego w Polsce około 18 tys. osób. Profilaktyka raka jelita grubego zmniejsza śmiertelność z jego powodu o 50-60 proc. – poinformowano na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w polskiej populacji – podaje NFZ.

Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów u kobiet i u mężczyzn. Rocznie zapada na niego w Polsce około 18 tys. osób. Rozwija się długo, nawet przez kilka lat i może nie dawać objawów. Dlatego ważne jest wczesne wykrycie choroby – poinformowano w komunikacie.

Czynniki ryzyka rozwoju raka jelita grubego to: wiek, szczególnie po 50. roku życia, obecność w jelicie grubym polipów o typie gruczolaka, uwarunkowania genetyczne, choroby zapalne jelit, nadmierna masa ciała, siedzący tryb życia, nieprawidłowa dieta, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.

Badaniem, które pozwala wykryć zmiany i podjąć szybko leczenie jest kolonoskopia.

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje badanie przesiewowe kolonoskopii, gdy: nie występują objawy sugerujące nowotwór jelita grubego, kolonoskopia nie była wykonana w ciągu ostatnich 10 lat, spełnione są kryteria wiekowe: 50-65 lat lub 40-49 lat w przypadku, gdy krewny pierwszego stopnia miał diagnozę nowotworu jelita grubego. (PAP)

Katarzyna Herbut, fot. freepik.com

Data publikacji: 11.01.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również