Przełom w nowoczesnej immunoterapii nowotworów zapowiadają naukowcy

W „Science Advances” naukowcy z Univeristy of Bitish Columbia zaprezentowali ważne dla nauki odkrycie, które może ułatwić dostęp do nowoczesnej immunoterapii nowotworów.

Obecnie w tej terapii pobierane są od pacjenta limfocyty, następnie modyfikuje się je genetycznie i wprowadza do organizmu pacjenta. Metody ta jest kosztowna, indywidualne przygotowanie porcji komórek dla pacjenta może kosztować nawe pół miliona dolarów.  W związku z tym, mimo wysokiej suteczności, terapi tej nie stosuje się  odpowiednio często do skali potrzeb.

Badacze znaleźli rozwiązanie aby terapia była mmniej kosztowna a przez to bardziej dostępna w immunologicznych terapiach raka. Polega ono na wytwarzaniu komórek w laboratorium z komórek macierzystych zamiast pobierania ich od chorego. Opracowano metodę aby w minimalnej liczbie etapów przekształciły się w komórki układu odpornościowego.

Obecnie naukowcy pracują nad zwiększeniem wydajności tych komórek i zwiększeniem skali produkcji.

Jak podkreśla jeden z badaczy, w ostatnich 2.0 latach nastpił ogromny postęp w terapii immunologicznej, ale ciągle trwają prace nad jej ulepszeniem, np. zwiększeniem skuteczności limfocytów czy bezpieczenijszym wprowadzeniem komórek do organizmu chorego.

Oprac. tuk/, fot. pixabay.com.pl

Data publikacji: 01.09.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również