Rafał Brzozowski zachęca do zostania potencjalnym dawcą szpiku!
- 09.05.2023
W Polsce co 40 minut ktoś słyszy, że choruje na nowotwór krwi – a ten może zaatakować znienacka, w każdym momencie życia, bez przyczyny. O białaczce, najczęściej występującym rodzaju nowotworu mówi się, że jest chorobą „niezawinioną”. Każdego roku blisko 800 pacjentów zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego.
W maju, miesiącu poświęconym świadomości nowotworów krwi i okazywaniu wsparcia pacjentom hematoonkologicznym, Fundacja DKMS oraz zarejestrowany od kilkunastu lat w bazie dawców szpiku wokalista Rafał Brzozowski chcą zwrócić uwagę na moc idei dawstwa szpiku oraz to, że każdy z nas w prosty sposób może uratować komuś życie.
Nowotwór krwi – choroba demokratyczna
Co 27 sekund na świecie, a co 40 minut w Polsce ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Taką diagnozę słyszą osoby starsze, dorośli, nastolatkowie i rodzice małych dzieci. Choroby nowotworowe układu krwiotwórczego mogą dotknąć każdego – niezależnie od aktualnego stanu zdrowia, stylu życia i wieku. Dla wielu chorych jedyną szansą na pokonanie choroby jest pomoc od dawny niespokrewnionego, którego znalezienie jest bardzo trudne. Tylko 25 proc. osób znajduje swojego dawcę wśród rodziny – życie pozostałych pacjentów hematoonkologicznych często zależy od dawców niespokrewnionych.
Liczy się każdy dawca szpiku
Pomimo ponad 40 milionów potencjalnych dawców szpiku na świecie i ponad 2 milionów w Polsce, nadal są sytuacje, gdy w bazie potencjalnych dawców szpiku nie ma osoby zgodnej z pacjentem, która dzieląc się cząstką siebie, mogłaby pomóc mu wygrać z chorobą. Żeby uświadomić sobie tę skalę, wystarczy pomyśleć, że Polskę zamieszkuje aktualnie ponad 37 milionów osób i pośród nich może nie być tej jednej osoby, mogącej pomóc osobie cierpiącej na nowotwór krwi. Trzeba podkreślić, że dawcy szpiku są często jedyną szansą na życie dla drugiego człowieka.
– Nie ma konkretnej liczby potencjalnych dawców szpiku, której osiągnięcie zagwarantowałaby to, że każdy pacjent znajdzie swojego „bliźniaka genetycznego”, ale systematyczne powiększanie się rejestru zwiększa prawdopodobieństwo, że gdy my, nasi bliscy czy przyjaciele będziemy potrzebować pomocy, to zgodny dawca się znajdzie. Jesteśmy różnorodni pod względem genetycznym, a dokładniej w zakresie antygenów (białek) zgodności tkankowej HLA – układ ten daje nam aż 5 miliardów kombinacji, dlatego baza potencjalnych dawców szpiku powinna nieustannie się powiększać. Każdy dawca zwiększa szansę na uratowanie komuś życia i może być tą jedyną osobą, która może pomóc – tłumaczy Magdalena Przysłupska, rzeczniczka prasowa Fundacji DKMS.
Tak blisko uratowania komuś życia!
W bazie Fundacji DKMS jest obecnie ponad 1 850 000 potencjalnych dawców szpiku, a jednym z nich jest Rafał Brzozowski – wokalista, prezenter telewizyjny, który postanowił jeszcze mocniej zaangażować się w szerzenie idei dawstwa szpiku i został ambasadorem fundacji. Wykorzystując swoją popularność do celów społecznych, muzyk chce zwrócić uwagę Polaków, że każdy z nas ma w sobie moc ratowania życia.
– Do bazy potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS zarejestrowałem się w grudniu 2012 roku, gdy idea dawstwa szpiku w naszym kraju raczkowała. Zrobiłem to, by w razie potrzeby móc kiedyś pomóc osobie, która toczy nierówną i bardzo trudną walkę o swoje życie. Wiedziałem, że w prosty sposób mogę to zrobić – wspomina Rafał Brzozowski. – Już od 11 lat jestem potencjalnym dawcą szpiku, ale poczułem, że mogę zrobić jeszcze więcej, by wesprzeć tak ważną społecznie – i dla każdego z nas – ideę. Bardzo często przypadkowo spotykam ludzi, którzy już zostali faktycznym dawcą szpiku, są po przeszczepieniu lub właśnie walczą z chorobą nowotworową krwi. To dla mnie znak, że powinienem zrobić coś więcej, być jeszcze bliżej tej idei i mówić o niej głośno. Postanowiłem połączyć siły z Fundacją DKMS, by wspólnie promować dawstwo szpiku i pokazać innym, że każdy z nas może w prosty sposób komuś pomóc. Czy jest coś piękniejszego od dania komuś szansy na drugie, zdrowe życie?- wyjaśnia Brzozowski.
– Im więcej nas – potencjalnych dawców szpiku – tym większa szansa na to, że pacjenci, dla których niespokrewniony dawca szpiku jest często jedyną szansą na wygraną z chorobą, znajdą swojego „bliźniaka genetycznego” i będą mogli wrócić do swoich bliskich oraz spełniania marzeń. Tymczasem my możemy spełnić największe z nich – o zdrowiu! Pomyślmy o tym, że w takiej sytuacji może znaleźć się kiedyś każdy z nas. Czy chcielibyśmy wtedy, żeby ktoś bezinteresownie nam pomógł? Jestem przekonany, że wszyscy odpowiemy sobie na to pytanie twierdząco. Nasze dziesięć minut, poświęcone na rejestrację w bazie dawców, dla naszego „bliźniaka genetycznego” może oznaczać życie – dodaje Rafał Brzozowski.
Żeby zostać potencjalnym dawcą szpiku, wystarczy wejść na stronę https://www.dkms.pl/ i zamówić bezpłatny pakiet rejestracyjny do samodzielnego pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka.
Info i fot. Fundacja DKMS
Data publikacji: 09.05.2023 r.