Rak jelita grubego tematem Środy z Profilaktyką NFZ
- 01.03.2023
Rak jelita grubego to temat kolejnej Środy z Profilaktyką, przypadającej 1 marca w ramach akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia. Rak jelita grubego jest drugim, po raku płuca, nowotworem, na jaki chorują Polacy.
„Na nowotwór jelita grubego zapada rocznie około 18 tys. osób w Polsce. Rak jelita grubego jest drugim, po raku płuca, nowotworem wśród wszystkich zachorowań w polskiej populacji. Jest to trzeci najczęściej wykrywany nowotwór wśród kobiet i czwarty wśród mężczyzn” – podaje NFZ.
Eksperci podkreślają, że nowotwór jelita grubego jest niezwykle podstępny. Może rozwijać się bez objawów nawet przez kilka lat, dlatego ważne są badania przesiewowe i wczesne wykrycie choroby.
Populację, którą może objąć program badań przesiewowych Ministerstwa Zdrowia w kierunku raka jelita, szacuje się na ok. 8 mln Polaków. Z programu badań przesiewowych raka jelita grubego mogą skorzystać osoby w wieku 50-65 lat lub 40-49 lat, jeśli u najbliższych krewnych pacjenta rozpoznano nowotwór jelita grubego.
Program przesiewowy obejmuje wykonanie kolonoskopii, w tym: pobranie wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy; usunięcie polipów wielkości do 15 mm; poddanie badaniu histopatologicznemu wszystkich wycinków i usuniętych polipów i wskazanie konkretnych zaleceń dotyczących leczenia u osób, które wykonały kolonoskopię przesiewową.
W 2023 r. na realizację programu Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczy 80 mln zł.
Na kanale YouTube Akademia NFZ (https://www.youtube.com/watch?v=e4Iwvp-elUM) można zobaczyć film, w którym specjalista chirurgii ogólnej lek. Mateusz Jęckowski tłumaczy, jak rozwija się rak jelita grubego, co to są polipy i jak można je usunąć, czy wzdęcia i anemia to objawy raka jelita grubego, jakie są czynniki ryzyka rozwoju raka jelita grubego, które badanie może uratować życie, jakie są nowoczesne metody leczenia,z jak można zapobiec chorobie i dlaczego warto wykonać kolonoskopię.
W ramach cyklicznej akcji Środa z Profilaktyką Narodowy Fundusz Zdrowia zajmuje się różnymi aspektami zdrowia.
Materiały edukacyjne przygotowane w ramach akcji są dostępne bezpłatnie na kanale YouTube Akademia NFZ, Facebooku Akademia NFZ i na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/. (PAP)
Katarzyna Herbut
Data publikacji: 01.03.2023 r.