Sportowy flesz

Giżycko. Od 8 do 10 maja w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej Almatur rozegrano pierwszą edycję VI Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych, zorganizowaną przez Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych i Mazurską Szkołę Żeglarstwa. Wystartowało 25 załóg, zawodnicy z niepełnosprawnością ruchową ścigali się na Sasankach, a żeglarze niesłyszący na Nashach.

Wyniki żeglarzy z niepełnosprawnością ruchu: 1. Andrzej Bury, Marian Zakowicz, Eugeniusz Rakowicz; 2. Waldemar Woźniak, Łukasz Kwiatkowski, Janusz Górski; 3. Felks Basłyk, Stanisław Wróbel, Waldemar Brzuszkiewicz.
Żeglarze niesłyszący: 1. Tomasz Gumiński, Ewa Dąbkowska, Iza Przybyłko; 2. Rafał Krysiak, Joanna Krysiak, Sylwester Krysiak; 3. Ireneusz Kwiczak, Michał Piotrowicz, Michał Tylki.

Zamość. W krajowym wyścigu kolarskim na tandemach (9-10 maja) udział wzięli Krysztof Kosikowski i Artur Korc, aktualni mistrzowie świata w wyścigu szosowym oraz Andrzej Zając i Dariusz Flak, mistrzowie paraolimpijscy w tej dyscyplinie. Który z tandemów jest polskim numerem jeden, a tym samym świata? W Zamościu wyścig szosowy wygrali mistrzowie paraolimpijscy Zając i Flak, a wyścig na czas Kosikowski i Korc. Walkę w kategorii pań wygrała paraolimpijka Ewa Wiśniewska z nową pilotką Joanną Czerwińską. Złoty medal tandem zdobył tylko w jeździe na czas, szosowego wyścigu nie ukończył.
Wyniki:
Wyścig szosowy, mężczyźni: 1. Andrzej Zając, pilot Dariusz Flak – Cross Opole; 2. Przemysław Wegner, pilot Arkadiusz Garczarek – Razem Poznań; 3. Damian Szumigaj, pilot Sylwester Matusiak – IKS Fizjotech Warszawa.
Jazda na czas: 1. Krzysztof Kosikowski, Artur Korc – OKS Warmia i Mazury Olsztyn; 2. Andrzej Zając, Dariusz Flak – Cross Opole; 3. Przemysław Wegner, Arkadiusz Garczarek – Razem Poznań.
Kobiety, szosa: 1. Marta Skowron, pilotka Natalia Korc – IKS Fizjotech Warszawa. Na czas: 1. Ewa Wiśniewska, Joanna Czerwińska – OKS Warmia i Mazury Olsztyn; 2. Marta Skowron, Natalia Korc – IKS Fizjotech Warszawa.

Manchester. Od 20 do 25 maja rywalizowało w Anglii ponad 400 najlepszych paraolimpijczyków z całego świata, w tym aż 200 lekkoatletów z 40 krajów. Paraolimpijskie Zawody Pucharu Świata były okazją do rewanżu dla niedoszłych medalistów z Pekinu. Najlepiej spisali się sprinterzy: Marcin Mielczarek wygrał bieg na 200 m, a brązowy medal zdobył na dystansie 100 m. Osiemnastoletnia biegaczka Marta Langer „zamieniła się miejscami” z kolegą – wygrała bieg na 100 m i zajęła trzecie miejsce na 200 m. Nasza mistrzyni Alicja Fiodorow w Manchesterze zajęła trzecie miejsce w biegu na 200 m, złoty medalista z Pekinu Marcin Awiżeń na 800 m zajął drugie miejsce. Z kolei niewidomy pływak Damian Pietrasik wygrał na dystansie 100 m stylem dowolnym.

Hamm. Justyna Kozdryk 29 maja wywalczyła tytuł mistrzyni świata w wyciskaniu sztangi na ławeczce. Wynik 127 kilogramów jest jednocześnie nowym rekordem Europy. Wicemistrzyni Igrzysk Paraolimpijskich od wielu lat z powodzeniem rywalizuje z pełnosprawnymi sportowcami w tej konkurencji. Jest wielokrotną mistrzynią świata, Europy i Polski. W Luksemburgu była bezkonkurencyjna w najlżejszej kategorii 48 kg, pokonując siedem rywalek. Ciekawostka jest fakt, że Justyna zdobyła „tylko” srebrny medal w Pekinie na Paraolimpiadzie, a jest mistrzynią świata wśród sportowców pełnosprawnych. Na wynik w Peknie, zdaniem fachowców, mogły wpłynąć przepisy – sportowcom niepełnosprawnym nie wolno występować w najnowszych kostiumach „wspomagających” wyciskanie…

Tomaszów Mazowiecki. 7 czerwca odbyły się XI Mistrzostwa Europy w Kręglach Klasycznych. Do Polski przyjechało ponad 80. zawodniczek i zawodników z 7 państw. 2 złote medale indywidualnie i trzecie miejsca drużyn kobiecej i męskiej, to dorobek polskich kręglarzy niewidomych. Indywidualnie najlepsi byli Anna Barwińska w kat. B2 (zawodnik rozróżnia zarysy przedmiotów znajdujących się na wyciągnięcie ręki, może wykonywać rzuty z rozbiegu, może korzystać z pomocy asystenta) i Jan Zięba w kat. B1 (zawodnik całkowicie niewidzący, rzucający w rozkroku, potrzebuje asystenta). Drużynowo Polki uległy złotym medalistkom – Chorwatkom i srebrnym – Rumunkom. Polacy przegrali z Chorwatami – mistrzami Europy i Niemcami. W historii polskich kręgli po raz pierwszy zawodnicy zdobyli tytuły mistrzowskie.

Giżycko. W Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej Almatur odbędą się szkoleniowe obozy żeglarskie dla osób z niepełnosprawnością, zakończone egzaminem na stopień żeglarza jachtowego.
Terminy: 15 lipca-28 lipca i 16 sierpnia-28 sierpnia. Obozy są całkowicie bezpłatne (zakwaterowanie, wyżywienie, sprzęt, instruktorzy, pomoce naukowe). Uczestnicy uiszczają jedynie opłatę za egzamin i patent. Szczegółowe informacje: Zbysław Zieliński tel. 0609 039 861, e-mail: zbyslawziel@o2.pl.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również