Rosną nakłady na sport osób niepełnosprawnych
- 15.12.2020
Coraz większe nakłady są przeznaczane przez państwo na wspieranie sportu osób niepełnosprawnych – wynika z informacji przedstawionej przez przedstawicieli PFRON na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.
– Od 2018 roku nastąpił znaczny wzrost środków przeznaczonych na realizację zadań zleconych. Wtedy było to około 20 mln rocznie, gdy w tym roku planowana kwota to ponad 39 mln złotych. Ostateczną jej wysokość poznamy dopiero na początku 2021, gdy otrzymamy wszystkie dane. Finansowanie sportu osób niepełnosprawnych jest i będzie jednym z naszych głównych zadań – wyjaśnił dyrektor Mirosław Izdebski z PFRON.
Dodał, że na same przygotowania sportowców niepełnosprawnych – treningi i zgrupowania – wydano w tym roku 28 mln, a organizacja 63 imprez sportowych pochłonęła 8,3 mln złotych. – Ten rok z powodu pandemii był specyficzny i choć nie odbyły się wszystkie planowane imprezy, to opieką objęto ponad 5 tysięcy niepełnoprawnych sportowców, którym sfinansowano zajęcia treningowe – wyjaśnił przedstawiciel PFRON.
Na posiedzeniu komisji podkreślono, że niepełnosprawni sportowcy uprawiający sport wyczynowo, są cały czas objęci opieką instytucji państwa. Ci, którzy przygotowują się do startu w igrzyskach paraolimpijskich w Tokio nadal otrzymują stypendia, choć z powodu pandemii nie mogli startować w imprezach międzynarodowych i tam potwierdzić wywalczonych wcześniej kwalifikacji.
Sport jest jedną z form aktywności wspomagającej proces rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych. Biorą oni udział w turnusach rehabilitacyjnych, zorganizowanych formach aktywnej rehabilitacji połączonych z elementami wypoczynku, których celem jest ogólna poprawa psychofizycznej sprawności.
Właśnie turnusy rehabilitacyjne są jedną z bardziej popularnych wśród osób niepełnosprawnych form rehabilitacji społecznej. Osoby niepełnosprawne, które spełnią kryteria dochodowe określone w ustawie, mogą ubiegać się w powiatowych centrach pomocy rodzinie o dofinansowanie kosztów uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym. Wysokość jest uzależniona od stopnia niepełnosprawności, wieku oraz sytuacji dochodowej wnioskodawcy.
W 2018 roku dofinansowanie do pobytu na turnusie rehabilitacyjnym otrzymało 63 tysiące osób na kwotę prawie 66 mln złotych, gdy rok później dla też 63 tysięcy osób niepełnosprawnych przeznaczono prawie 70 mln złotych.
Dzięki pomocy finansowej, z roku na rok rośnie liczba sportowców niepełnosprawnych. W 2019 roku wsparciem stypendialnym objęto już 399 zawodników, którzy otrzymali w sumie 9,2 mln złotych. (PAP)
wha/ krys/, fot. archiwum NS
Data publikacji: 15.12.2020 r.