Sejm odrzucił obywatelski projekt likwidujący obowiązek szczepień

Sejm odrzucił obywatelski projekt likwidujący obowiązek szczepień

Sejm zdecydował 9 listopada o odrzuceniu obywatelskiego projektu, który przewiduje likwidację obowiązku szczepień ochronnych. Za odrzuceniem opowiedziało się 354 posłów, 10 było przeciw, 16 wstrzymało się od głosu.

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi głosami sejmowej większości został kilka tygodni temu skierowany do komisji. Politycy Prawa i Sprawiedliwości wyjaśniali, że klub głosował za skierowaniem go do komisji, bo PiS obiecało, że nie będzie odrzucało w pierwszym czytaniu projektów obywatelskich. Podnosili także, że procedowanie może być okazją do edukowania na temat zasadności szczepień. Stanowisko rządu do projektu było negatywne.

Podczas wieczornej debaty 8 listopada głosowanie za odrzuceniem zapowiedziały kluby PiS, PO, Nowoczesna i PSL-UED. Wcześniej, także 8 listopada, odrzucenie projektu zarekomendowały połączone komisje zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny. Na komisji o szczepieniach wypowiadali się m.in. szef GIS Jarosław Pinkas, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Andrzej Matyja, Ewa Augustynowicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH i rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Wystąpiły także dwie osoby wskazane przez wnioskodawców projektu.

Zabierając głos przed głosowaniami 9 listopada, sprawozdawca prac połączonych komisji poseł PiS Tomasz Latos akcentował, że jego partia od początku deklarowała, że jest za odrzuceniem projektu. – Ale my, w przeciwieństwie do was, szanujemy inicjatywy obywatelskie, stąd to skierowanie do komisji – powiedział. Dodał, że społeczeństwo należy edukować na temat szczepień, a wystąpienia ekspertów na komisji były do tego dobrą okazją.

Alicja Chybicka (PO) mówiła: – Ta haniebna ustawa w ogóle nie powinna znaleźć się w parlamencie, bo zagraża życiu i zdrowiu Polek i Polaków, życiu dzieci. Mamy już pierwsze przykłady tego, co robią ruchy antyszczepionkowe – stwierdziła, wskazując przypadek śmierci niezaszczepionego dziecka.

Paweł Skutecki (PO) gratulował „skuteczności koalicji POPiSu”. – Popisowo skompromitowaliście ideę parlamentu jako miejsca dyskusji i wymiany zdań – stwierdził.

Przedstawicielka wnioskodawców Justyna Socha domagała się podczas głosowania, by udzielić jej głosu. – Chcę zabrać głos w imieniu 120 tys. osób i mam do tego prawo – stwierdziła. – Proszę mi nie przeszkadzać – powiedział prowadzący obrady marszałek Marek Kuchciński. – Proszę o opuszczenie mównicy – dodał, gdy pierwsza prośba nie przyniosła rezultatu. Wyjaśnił, że gdyby padło pytanie skierowane do przedstawiciela wnioskodawców, udzieliłby mu głosu, ale „nie było pytania, nie ma możliwości”.

W klubie PiS, za odrzuceniem projektu było 189 parlamentarzystów. Przeciw była posłanka Anna Maria Siarkowska, a Barbara Bubula i Jan Szyszko wstrzymali się od głosu.

W klubie Platformy Obywatelskiej wszyscy głosujący – 114 osób – opowiedzieli się za odrzuceniem obywatelskiej inicjatywy. Podobnie w Nowoczesnej, wszyscy głosujący, tzn. 19 posłów, było za odrzuceniem projektu. Również w klubie PSL-UED za odrzuceniem projektu byli wszyscy głosujący, tj. 15 osób.

W Kukiz’15 siedem osób było za odrzuceniem projektu, trzy były temu przeciwne, a 13 wstrzymało się od głosu. Przeciwni odrzuceniu byli: Paweł Skutecki, Jarosław Sachajko i Andrzej Kobylarz.

Obywatelski projekt zakłada m.in. likwidację obowiązku szczepień, wprowadzając ich dobrowolność. Pozostawiono go jedynie dla stanu zagrożenia epidemicznego i epidemii.

W Polsce co roku wykonuje się kilka milionów szczepień obowiązkowych. Odsetek osób zaszczepionych nadal jest wysoki, ale w ostatnich latach coraz więcej rodziców nie zgadza się na nie. Z informacji Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w 2010 roku zanotowano 3437 odmów, a w roku 2017 – 30089 odmów.

Szczepienia obowiązkowe u dzieci i młodzieży do 19. roku życia realizowane są w Polsce według określonego kalendarza. Obowiązkowe są szczepienia m.in. przeciwko gruźlicy, błonicy, krztuścowi, polio, odrze, śwince, różyczce, tężcowi i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Szczepienia zalecane to m.in. te przeciwko rotawirusom. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl, fot. Kancelaria Sejmu

Data publikacji: 10.11.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również