Sukces olsztyńskiej kliniki Budzik

Każdego roku w śpiączkę zapada nawet 500 osób. Im szybciej  pacjent zostanie objęty specjalistyczną opieką, im więcej takich ośrodków w kraju, tym większa dla nich szansa na wybudzenie. Podczas konferencji prasowej 20 kwietnia w klinice Budzik przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie poinformowano, że z ośmiorgiem spośród 15 pacjentów, którzy poddawani są rehabilitacji, nawiązano kontakt zaczynają się komunikować z otoczeniem, kilkoro potrafi przejść parę kroków, a nawet odpowiedzieć na pytanie…

Według najnowszych badań aż 76 proc. pacjentów, dzięki specjalistycznej rehabilitacji zachowuje świadomość. Olbrzymie znaczenie ma czas rozpoczęcia leczenia w klinice. – Takie miejsca muszą być w krótkim czasie dostępne dla pacjentów. Tak, by nie tworzyć kolejek czekających. W ciągu kilku miesięcy bez intensywnej rehabilitacji traci się szanse na wybudzenie albo ograniczone zostają szanse na możliwą poprawę wszystkich funkcji. Dbamy, by pacjenci szybko do nas trafiali – podkreślił dr Piotr Siwik, koordynator w  olsztyńskim Budziku.

Neurochirurg prof. Wojciech Maksymowicz przypomniał, że 18 kwietnia obchodziliśmy Dzień Pacjenta w Śpiączce, święto, które zostało  uchwalone przez Sejm RP 23 listopada 2012 roku.

– To ciężko chorzy, którzy mają złożone problemy, nie tylko ten jeden związany z dysfunkcją mózgu, ale wiele innych. Musimy działać, rozwijać się. Takich miejsc wyspecjalizowanych, z ludźmi, którzy poświęcają swoje życie pacjentom, jest mało. Chcę podziękować zespołowi, pielęgniarkom, fizjoterapeutom, rehabilitantom, neurologopedom, psychologom – powiedział profesor.

Obecna na konferencji Ewa Błaszczyk założycielka  Fundacji Akogo, od 19 lat zajmującej się systemowym rozwiązywaniem problemów osób w śpiączce,  zaapelowała: – Nie można odbierać szansy nikomu, bo tego nikt nie wie, jak się to potoczy. Dopóki szansa jest, to trzeba robić wszystko, codziennie, nawet, gdy to jest trudne i nie przynosi szybkiego efektu.

E. Błaszczyk zapowiedziała, że od stycznia 2023 roku zacznie przyjmować pacjentów następna klinika Budzik dla dorosłych, w Warszawie przy szpitalu na Bródnie. Podkreśliła, że obecnie Fundacja Akogo koncentruje się na działalności naukowo-badawczej pomocnej w leczeniu chorób mózgu.

Oprac. IKa, Edyta Miłosz / Fundacja Akogo?

Data publikacji: 21.04.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również