Światowy Dzień Choroby Parkinsona

11 kwietnia, obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Parkinsona, na którą w Polsce cierpi ok. 80 tys. osób. Choroba ma charakter postępujący a jej głównymi objawami są: spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni, drżenie spoczynkowe. Objawami schorzenia mogą być także utrata węchu, zaparcia, zaburzenia depresyjne i otępienie.

Prof. dr hab. Sławomir Budrewicz z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu podkreśla, jak ważne jest szybkie rozpoznanie choroby, co umożliwia podjęcie leczenia objawowego, które w pierwszych latach trwania choroby jest skuteczne i pozwala zachować aktywność życiową pacjentów.

Tegoroczna konferencja „Choroba Parkinsona i inne schorzenia neurozwyrodnieniowe – biomarkery, diagnostyka i leczenie”, która odbyła się 8-9 kwietnia we Wrocławiu, była właśnie poświęcona m.in. szybkiemu rozpoznaniu choroby. Była też okazją do przeprowadzenia stacjonarnych warsztatów poświęconych kwalifikacji do zabiegu operacyjnego i prowadzeniu chorych z pomocą głębokiej stymulacji mózgu – DBS (deep brain stimulation).

W zaawansowanym stadium choroby Parkinsona oprócz terapii farmakologicznej, stosuje się metody infuzyjne oraz właśnie DBS. Zabiegi te są wykonywane m.in. w Klinice Neurologii i Neurorchirurgii Uniwersyteckiego Szpitala we Wrocławiu.

– Leczenie choroby Parkinsona oprócz pracy neurologów i neurochirurgów wymaga zaangażowania multidyscyplinarnego zespołu medycznego: psychologów, psychiatrów, fizjoterapeutów, logopedów i dietetyków. Bardzo ważne jest także działanie wspierające opiekunów chorych zarówno w zakresie edukacji, jak i w codziennej opiece nad chorym – powiedział prof. Budrewicz.

tuk/, fot.freepik.com

Data publikacji: 11.04.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również