Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

17 maja obchodzony jest Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego będący okazją przede wszystkim do edukacji na temat ryzyka związanego z groźną chorobą, która – choć łatwo wykrywalna – często przez długi czas pozostaje niezdiagnozowana i jest bagatelizowana. To zaś grozi ciężkimi powikłaniami, a nawet śmiercią.

Główne przyczyny nadciśnienia tętniczego to: niewłaściwa dieta, szczególnie bogata w tłuszcze nasycone, nadmierne spożycie soli i alkoholu, otyłość, palenie papierosów, brak ruchu i ćwiczeń fizycznych, czynniki genetyczne (dziedziczne) i stres.

Aż 10 mln dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze. Blisko 3,5 mln z nich nie wie, że zmaga się z chorobą, a tylko 2,7 mln jest skutecznie leczonych.

Szacuje się, że nawet jedna na trzy dorosłe osoby na świecie choruje na nadciśnienie tętnicze. W Polsce – jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia – zbyt wysokie słupki na ciśnieniomierzu wyświetlają się aż u 10 mln osób.

Ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze można zmniejszyć poprzez modyfikację dotychczasowego stylu życia np. rzucenie palenia, ograniczenie spożycia alkoholu oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Kluczową rolę w zapobieganiu chorobie odgrywa zdrowa, zbilansowana dieta, w której zaleca się ograniczenie spożycia soli, włączenie do diety większej ilości owoców i warzyw, znaczne ograniczenie spożycia mięsa czerwonego, wybieranie pieczywa pełnoziarnistego i produktów nieprzetworzonych.

Nadciśnienie tętnicze na ogół przez długi czas nie powoduje dolegliwości, a objawy np. ból głowy, zaburzenia snu, szybkie męczenie się niejednokrotnie trudno jednoznacznie powiązać z chorobą. Tymczasem rozwijające się nadciśnienie może prowadzić do wielu powikłań i dalszych schorzeń. Dlatego tak ważne jest regularne mierzenie ciśnienia ciśnieniomierzem –jest to najprostszy sposób rozpoznania nadciśnienia tętniczego.

Oprac. em/

Data publikacji: 17.05.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również