Sztuczna inteligencja (AI) ułatwia również wykrycie raka jelita grubego

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że drugim najbardziej śmiertelnym nowotworem na świecie – po raku płuc – jest rak jelita grubego. W 2020 roku zanotowano 916 tys. zgonów na całym świecie spośród około 1,9 miliona przypadków tej choroby. Można temu zapobiec, jeśli rak zostanie wcześniej wykryty dzięki badaniom przesiewowym.

Niektóre z nieszkodliwych w większości polipów okrężnicy, czy odbytnicy z czasem stają się groźne. Należy kontrolować ich rozwój poprzez kolonoskopię, badanie przesiewowe wykrywające wszelkie nieprawidłowości i zmiany w jelicie grubym.

W okresie od lutego 2020 do maja 2021 r. tego samego dnia w ośmiu szpitalach i klinikach środowiskowych w USA, Wielkiej Brytanii i we Włoszech przeprowadzono dwie odmiany kolonoskopii. Jedna wykorzystywała sztuczną inteligencję, druga była przeprowadzana standardowo. Badanie przeszło 230 uczestników. Międzynarodowym zespołem prowadzącym te badania kierowali naukowcy z Mayo Clinic w USA.

W grupie, która jako pierwsza przeszła kolonoskopię AI wskaźnik niewykrycia  przedrakowych polipów jelita grubego wyniósł 15,5 proc. Natomiast w grupie, która przeszła standardową kolonoskopię ten odsetek wyniósł 32,4 proc.

Kolonoskopia AI wykryła więcej mniejszych polipów, bardziej płaskich, nietypowych i położonych w dalszej części okrężnicy.

– Wykorzystywanie sztucznej inteligencji do wykrywania polipów jelita grubego i potencjalnego ratowania życia jest mile widzianą i obiecującą wiadomością dla pacjentów i ich rodzin – stwierdził starszy autor badania, dr Michael B. Wallace, kierownik wydziału gastroenterologii i hepatologii w Sheikh Shakhbout Medical City w Abu Dhabi.

IKa, fot. pixabay.com

Data publikacji: 23.04.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również