Trzeci w Polsce Dom Ronalda McDonalda coraz bliżej

29 czerwca odbyło się uroczyste podpisanie aktu notarialnego pod budowę nowego Domu Fundacji Ronalda McDonalda przy Instytucie „Pomnik–Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Wraz z wydarzeniem rusza faza projektowania i przygotowań do budowy.

W Domach Ronalda McDonalda mieszkają rodziny dzieci, które w procesie leczenia wymagają długich lub częstych hospitalizacji. Są to głównie pacjenci z oddziałów onkologicznych, hematologicznych, oczekujący na przeszczepy, pochodzący z najodleglejszych od szpitala miejsc, dla których wielotygodniowy, wielomiesięczny pobyt to w praktyce wyprowadzka z własnego domu. Pod dachem każdego Domu Ronalda McDonalda mogą mieszkać całe rodziny, aby zaoszczędzić dziecku silnego stresu związanego z długą rozłąką z najbliższymi.

Dom dla rodzin pacjentów szpitala IPCZD będzie trzecim Domem Ronalda McDonalda w Polsce. Prowadzenie Domu to najlepszy światowy standard opieki skoncentrowanej na całej rodzinie dziecka hospitalizowanego – Family-Centered Care. Domy Ronalda McDonalda, dzięki narodowym Fundacjom w 63 krajach, wspierają 90 proc. największych ośrodków medycznych dla dzieci.

Podpisanie aktu notarialnego
Akt notarialny pod budowę trzeciego Domu Fundacji podpisali dr n. med. Marek Migdał, dyrektor Instytutu „Pomnik–Centrum Zdrowia Dziecka”, a w imieniu Fundacji prof. Adam Jelonek, honorowy prezes Zarządu, Katarzyna Rodziewicz, prezes Zarządu i dyrektor wykonawcza oraz Krzysztof Kłapa, wiceprezes Zarządu Fundacji Ronalda McDonalda.

Fundację oraz Instytutu Pomnik Zdrowia Dziecka łączą wartości realizowanej przez Fundację misji „Aby rodzina mogła być razem. To właśnie w IPCZD powstał w 2009 roku pierwszy w Polsce Pokój Rodzinny Ronalda McDonalda, który jest domową przestrzenią w środku szpitala dla ponad 10 000 rodziców rocznie. Planowana wielkość nowego Domu to 20 pokoi. Obiekt będzie jednak miejscem niezwykłym nie tylko ze względu na realizację założeń i misji Fundacji, ale również ze względu na technologię budowy. Budynek powstanie z innowacyjnego materiału drewnianego CLT, z drewnianych komponentów, zapewniających m.in. odpowiednią, stałą wilgotność, dobrą izolację oraz energooszczędność.

Razem dla dzieci i ich rodzin
– Podpisanie aktu notarialnego dla Domu Ronalda McDonalda to ważny formalny etap partnerstwa, który otwiera proces projektowania i przygotowań do realizacji planów budowy. Budujemy równolegle z każdym Domem relacje oparte na odpowiedzialności dorosłych za emocje i życie dzieci, zapraszamy do udziału całe społeczności – podkreśla Katarzyna Rodziewicz, prezes Zarządu i dyrektor wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda. Dom powstanie w modelu wielu partnerstw z ludźmi i firmami, które chcą wspierać publiczną medycynę pediatryczną i mieć wpływ na tempo zmian.

– Dom dla IPCZD będzie Domem przeciwko wojnie, a jego powstanie będzie dowodem solidarności i odpowiedzialności społecznej, która oznacza troskę o dziecko i rodzinę, wymagających pomocy medycznej także w tak dramatycznej sytuacji jak wojna – mówi prof. Adam Jelonek, który przez 11 lat był związany zawodowo z IPCZD.

Domy Ronalda McDonalda
Dla rodziców możliwość mieszkania w komfortowych warunkach Domu, blisko dziecka, to najlepszy sposób na poradzenie sobie ze stresem i zadbanie o kondycję całej rodziny. W każdym Domu najważniejsi są ludzie. Zespoły Domu tworzą osoby z doświadczeniem wolontariackim w innych programach – Domów i Pokoi Rodzinnych Ronalda McDonalda.

– Realizacja tego projektu wzniesie nasz szpital na kolejny poziom w nieustannej walce o najwyższe standardy leczenia, którego nieodzownym elementem jest bliskość rodziców w trakcie hospitalizacji naszych pacjentów. Dom Ronalda McDonalda umożliwi rodzicom dzieci leczonych w naszym szpitalu komfortowy odpoczynek, w trudnym okresie hospitalizacji ich pociech.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu obu stron, wspólnym wartościom i wieloletniej współpracy, dziś rozpoczynamy kolejny etap, który przybliża nas do powstania tego pięknego miejsca – podkreśla dr n. med. Marek Migdał, Dyrektor IPCZD.

Domy wspierają rodziny hospitalizowanych dzieci bezpłatnie, a czas zamieszkania w Domu dla rodziców i rodzeństwa jest związany z czasem pobytu chorego dziecka w szpitalu. Oprócz pokoi z łazienkami, które gwarantują niezbędną prywatność, każdy Dom to duża wspólna kuchnia, jadalnia, miejsca spotkań, ogród, biblioteka, pralnia. Rodzinne dbanie o Dom, gotowanie, bycie razem, to dla domowników element normalności. Warszawski Dom, tylko w pierwszym roku przyjął ponad 140 rodzin pacjentów Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM, niektóre z nich wielokrotnie. Najdłuższy pobyt rodziny w Domu w Warszawie wciąż trwa od ponad 460 dni. Atmosfera Domów to największa wartość pomocy – podkreślają rodziny.

O Fundacji Ronalda McDonalda
„Aby rodzina mogła być razem” – to misja powołanej w Polsce w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda. Jest częścią międzynarodowej organizacji Ronald McDonald House Charities, wspierającej medycynę pediatryczną w 63 krajach na świecie. W centrum uwagi Fundacji znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz opieka skoncentrowana na rodzinie w czasie ciężkiej choroby jej najmłodszych członków, wiążącej się z ich pobytem w szpitalu. Skala tych działań obejmuje cały kraj, a organizacji pomagają firmy, osoby prywatne i wolontariusze.

Najważniejsze programy Fundacji to Domy Ronalda McDonalda – komfortowe, bezpłatne miejsca dla rodzin długo leczonych dzieci oraz Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda w szpitalach pediatrycznych, gdzie rodziny i opiekunowie hospitalizowanych maluchów mogą korzystać z nowoczesnej przestrzeni socjalnej: kuchni, salonów rodzinnych, pralni i łazienek. Działania mające na celu poprawę warunków pobytu rodziny z dzieckiem w szpitalu dopełnia program „Łóżko dla Rodzica”. Wyglądem przypominające fotel, pełni funkcję siedzenia i wygodnego, rozkładanego spania. Od łóżka często zaczyna się długa lista zmian w szpitalu, które służą dzieciom i rodzinom.

Kolejnym kluczowym obszarem działań Fundacji jest profilaktyka onkologiczna. Służy temu między innymi ogólnopolski program bezpłatnych badań USG o nazwie „NIE nowotworom u dzieci”, realizowany na pokładzie mobilnego Ambulansu medycznego.

Info i fot. Fundacja Ronalda McDonalda

Data publikacji: 04.07.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również