Unikalny robot dla osób z niepełnosprawnością

Unikalny robot dla osób z niepełnosprawnością

Firma NSK opracowała projekt robota-przewodnika, wyposażonego w funkcję nawigacji wewnątrz budynków oraz omijania przeszkód. W przyszłości roboty te mają stanowić wsparcie dla osób z niepełnosprawnością.

Urządzenie jest udoskonaloną wersją poprzedniego wynalazku inżynierów NSK – robota na kołach, który potrafił wykryć żądany kierunek poruszania się na podstawie sygnału wejściowego, jak również automatycznie omijać przeszkody wzdłuż odpowiedniej ścieżki poruszania się. Tym razem twórcy wyposażyli urządzenie w nowe funkcje, które pozwalają użytkownikowi wprowadzić spodziewane miejsce przeznaczenia i otrzymywać od robota wskazówki głosowe dotyczące poruszania się w kierunku tego miejsca. Mechanizm wykrywa nie tylko przeszkody na swojej drodze, ale także wyżej położone przeszkody na linii wzroku operatora. Produkt został już zaprezentowany w Tokyo Big Sight na Międzynarodowej Wystawie Robotów iREX® 2013.

Funkcja nawigacji

Produkt pozwala osobom odwiedzającym dane miejsce po raz pierwszy dotrzeć do celu
w szpitalu czy urzędzie bez zgubienia się. Użytkownik wybiera po prostu zarejestrowane wcześniej miejsce przeznaczenia, a następnie robot posługuje się mapą i danymi na temat ruchu, aby określić swoją lokalizację i poprowadzić użytkownika do celu, dostarczając mu wskazówek głosowych pomagających omijać przeszkody. Wskazówki głosowe zwiększają bezpieczeństwo personelu pomocniczego i innych osób przebywających w danym obszarze.

Funkcja omijania przeszkód na linii wzroku

Chociaż poprzedni model posiadał już umiejętność omijania przeszkód wzdłuż swojej ścieżki poruszania się, do jego rzeczywistego stosowania w szpitalach i innych budynkach niezbędne było wykrywanie obiektów, znajdujących się na linii wzroku użytkowników. NSK wyposażyła zatem urządzenie w tę funkcję, aby uchronić użytkowników przed urazami głowy, jakie mogłyby wyniknąć wskutek ewentualnego uderzenia np. w szafki lub półki.

Przewidywane zastosowania

NSK przewiduje stosowanie mobilnego robota w środowiskach wewnątrz budynków, takich jak szpitale i urzędy. Urządzenie będzie mogło również wesprzeć osoby niewidome i niedowidzące oraz starsze w bezpiecznym dotarciu do miejsca przeznaczenia. Technologię zawartą w robocie NSK można stosować zamiast psów przewodników lub psów pomocników, dla polepszenia funkcjonalności wózka inwalidzkiego i urządzeń wspomagających poruszanie się osób starszych.

Utworzona prawie 100 lat temu firma NSK jest specjalistą od łożysk tocznych i dostawcą części samochodowych działającym na rynku globalnym. Zatrudnia ponad 29 400 pracowników w 30 krajach i osiąga roczne obroty 7,3 miliardów euro. Wynik ten oparty jest na nieustannie rosnących inwestycjach w badania i rozwój, pozwalających nieustannie podnosić jakości wyrobów i usług. Oprócz kompletnego asortymentu łożysk tocznych, NSK opracowuje i produkuje elementy precyzyjne i wyroby mechatroniczne, jak również układy i części dla przemysłu motoryzacyjnego, w tym zespoły łożysk kół i układy kierownicze ze wspomaganiem elektrycznym.

NSK Europe to europejski oddział obchodzący w 2013 roku 50. lecie działalności NSK w Europie. Prowadzi ogólnoeuropejską sprzedaż, opierając się na zakładach produkcyjnych w Anglii, Polsce i Niemczech, centrach logistycznych w Holandii, Niemczech i Anglii oraz centrach technologii w Niemczech, Anglii, Francji i Polsce. NSK Europe jest podzielona na oddziały biznesowe według aplikacji: przemysłowych technologii łożysk tocznych oraz technologii liniowych i precyzyjnych, jak również modułów łożyskowych i układów kierowniczych dla przemysłu motoryzacyjnego. W ramach tej organizacji ponad 3 400 pracowników NSK Europe wypracowuje roczne obroty przekraczające 1,2 miliarda euro.

Info: PoM

Data publikacji: 25.03.2014 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również