Unikatowa w Polsce pracownia ergoterapii pomoże przywrócić sprawność osobom po udarach

Unikatowa w Polsce pracownia ergoterapii pomoże przywrócić sprawność osobom po udarach

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna zgonów na świecie. Nawet jeśli pacjent przeżyje, to jego dalsze funkcjonowanie często jest bardzo utrudnione z powodu uszkodzeń dokonanych przez udar. Wraz ze starzeniem się społeczeństwa problem będzie narastał.

Dlatego skuteczna rehabilitacja pozwalająca na powrót do stanu umożliwiającego samodzielne funkcjonowanie jest kwestią kluczową. Służyć temu ma nowo uruchomiona w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornie pracownia ergoterapii.

Grupa LUX MED będzie rozwijać nowoczesne metody rehabilitacji neurologicznej. W ośrodku Tabita w Konstancinie-Jeziornie uruchomiona została pracownia ergoterapii służąca rehabilitacji osób po uszkodzeniach neurologicznych, głównie udarach mózgu i innych urazach czaszkowo-mózgowych.

– Pracownia ergoterapii to miejsce, gdzie staramy się przywrócić samodzielność osobom po urazach neurologicznych – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes dr n. med. Mirosław Wróbel, członek zarządu ośrodka LUX MED Tabita. – Leczenie prowadzimy aż do skutku, aż do momentu, kiedy zostanie osiągnięty pożądany rezultat funkcjonalny lub dojdziemy do wniosku, że w przypadku danego pacjenta leczenie jest nieskuteczne. To też się może zdarzyć, ale bardzo rzadko.

Pracownia wyposażona jest w pomieszczenia imitujące kuchnię, sypialnię i łazienkę. Pacjenci z pomocą ergoterapeutów uczą się w nich samodzielnego funkcjonowania w codziennych warunkach. Zyskują także wiedzę, jak mogą ułatwić sobie codzienne czynności związane z domowymi obowiązkami czy higieną osobistą poprzez dostosowanie swoich mieszkań do własnych możliwości ruchowych.

W ergoterapii wykorzystuje się również zajęcia plastyczne, techniczne, a nawet rzemieślnicze. Koordynują je specjaliści z wielu dziedzin, m.in. lekarze, rehabilitanci, psychologowie, neurologopedzi i dietetycy.

Jak podkreśla Anna Rulkiewicz, prezes Grupy LUX MED, Tabita jest ośrodkiem kompleksowym, zapewniającym opiekę długoterminową, z zakładem opiekuńczo-leczniczym dla osób w starszym wieku, które potrzebują opieki medycznej.

– Rynek opieki długoterminowej będzie się rozwijał, ale na pewno jeszcze nie teraz. Patrząc na obecne priorytety rządu, nie widzę, by był to temat do szybkiej realizacji, aczkolwiek z uwagi na demografię i starzejące się społeczeństwo myślę, że jest to temat już do podjęcia i działania w nieodległej przyszłości – mówi Anna Rulkiewicz.

Z prognoz Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2060 roku Polskę będzie zamieszkiwać 33,2 mln osób. Co więcej, odsetek osób starszych wzrośnie do nawet 36 proc. Oznacza to nie tylko niższy PKB wypracowywany przez osoby w wieku produkcyjnym, lecz także wyższe koszty opieki i rehabilitacji osób w wieku podeszłym.
Info: Newseria

Data publikacji: 11.04.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również