W leczeniu zwyrodnienia stawów istotne są ćwiczenia

Choroba zwyrodnieniowa stawów, która jest najczęstszą chorobą układu ruchu łączy się ze sztywnością stawu i bólem. Aby ulżyć chorym najczęściej przepisywane są leki.

Eksperci brytyjskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Doskonałości Klinicznej (NICE) uważają, że w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów głównym elementem terapii powinny być ćwiczenia fizyczne. Zalecana aktywność fizyczna to przede wszystkim spacery, jazda na rowerze, pływanie oraz ćwiczenia w wodzie. Pomagają ćwiczenia wzmacniające mięśnie i rozciągające, a także aerobik poprawiający układ krążenia i oddychania oraz pozwalający zachować szczupłą sylwetkę.

Eksperci przyznają, że początkowo ćwiczenia mogą być bolesne, ale z czasem pozwolą uśmierzyć ból i pomagają utrzymać lepszą kondycję zdrowotną, co w konsekwencji pozwala zmniejszyć zażywanie środków przeciwbólowych.

W przypadku konieczności ich zażycia zaleca się leki o działaniu przeciwzapalnym w postaci kremów i żelów. Można też zażywać doustne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, takie jak ibuprofen i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, ale nie należy ich nadużywać. Nie zaleca się używania opioidów, które pomagają w niewielkim stopniu, a stosowanie ich przez dłuższy okres może być szkodliwe i grozi uzależnieniem.

Do choroby zwyrodnieniowej stawów doprowadza zniszczenie chrząstki stawowej, umożliwiającej przesuwanie się powierzchni stawów. Gdy zostanie uszkodzona, zniszczeniu ulega także kość pod chrząstką stawową, a także torebka stawowa, otaczające staw więzadła, ścięgna i mięśnie. Skutkiem tego jest ból i sztywność stawu, jego zniekształcenie oraz ograniczenie ruchomości. To może stać się w każdym stawie, ale najczęściej zdarza się w stawach kolana, biodra, kręgosłupa oraz stawów palców, rąk i stóp.

kat/, fot. pexels.com

Data publikacji: 05.05.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również