Jesteśmy zdolni do czegoś więcej…

Jacky Hunt-Broersma pod koniec kwietnia br. zakończyła 104 maratony w 104 dni!. To amerykańska uczestniczka  ultramaratonów po amputacji , która urodziła się i wychowała w RPA. Straciła nogę kiedy miała 26 lat. Zaczęła biegać w 2016 roku. Szybko przeszła od dystansu 5 km do biegania ultramaratonów.

Hunt-Broersma zaczęła uprawiać bieganie dopiero po amputacji lewej nogi w 2001 roku. –  Bieganie naprawdę zmieniło tylko mnie – powiedziała. –  To właśnie zmieniło moje postrzeganie siebie jako osoby po amputacji. To sprawia, że czuję się silna. Czuję się nieustraszona. Mogę po prostu przesuwać granice i to uczucie było po prostu fenomenalne.

W 2019 roku Hunt-Broersma została pierwszą osobą po amputacji, która wzięła udział w wyścigu TransRockies Mountain Stage Race w Kolorado. W 2020 roku została pierwszą osobą po amputacji, która przebiegła 100 mil na bieżni.

–  Kiedy tracisz nogę jest w tobie element, który sprawia, że stajesz się trochę bardziej uparta, ponieważ ludzie mówią ci, że jest tak wiele rzeczy, których nie możesz zrobić. Nie możesz tego zrobić, nie możesz zrobić tamtego. bieganie było jednym z nich, ponieważ jest naprawdę skomplikowane – podkreśliła sportsmanka.

Hunt-Broersma zaznaczyła, że istnieje wiele czynników, które wpływają na bieganie po amputacji. – Pomyślałam, że to świetny sposób, aby zainspirować innych do przekraczania granic swoich możliwości, ponieważ naprawdę wierzę, że jesteśmy silniejsi niż myślimy – powiedziała.

Początkowo zamierzała przebiec 100 maratonów w 100 dni, ale ubiegła ją  – dosłownie – brytyjska pełnosprawna biegaczka Kate Jayden, która ukończyła swój 101. maraton w 101. dniu, ustanawiając rekord świata, więc Hunt-Broersma zwiększyła swój cel do stu czterech kolejnych maratonów.

Udało się! Pod koniec kwietnia 2022 roku 46-letnia biegaczka zakończyła 104 maratony w 104 dni!. Jeśli potwierdzą to Guinness World Records, byłby to nowy rekord świata biegaczek z niepełnosprawnością. I zrobiła to wszystko z jedną nogą i protezą. Okazało się, że w sumie przebiegła 2 724,8 mil! To bardzo imponujacy wynik.  Po krótkim odpoczynku już zaczęła przygotowania do kolejnego wielkiego wyścigu –240-milowego ultramaratonu w Moab w stanie, Utah w październiku tego roku.

Jacky Hunt-Broersma, bijąc rekord świata w kolejnych dniach biegania w maratonie, jednocześnie zbierała pieniądze dla innych sportowców po amputacji, na Amputee Blade Runners, która zapewnia protezy innym obecnym i początkującym sportowcom. Do tej pory zebrała ponad 23 000 dolarów.

– Bieganie pomogło mi zaakceptować fakt, że jestem po amputacji, pokazało mi, co mogę osiągnąć i jak silna mogę być. Nauczyło mnie, że mogę zrobić wszystko – zapewniła biegaczka.

Wyraziła także nadzieję, że jej imponujący rekord zmieni oczekiwania wobec osób po amputacji, tych, które przeżyły raka i wobec każdego, kto mógłby wątpić w ich własny potencjał. – Jesteśmy zdolni do czegoś więcej niż myślimy  –  podsumowała.

Oprac. IKa, fot. fanpage Jacky Hunt-Broersma

Data publikacji: 05.05.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również