W październiku odbędzie się III Forum Amputacji w Krakowie

W dniach 14-15 października w Krakowie odbędzie się III edycja Forum Amputacji, czyli konferencji naukowo-szkoleniowej poświęconej w całości zagadnieniom związanym z kompleksową opieką nad osobami po amputacji kończyn. Udział w wykładach jest bezpłatny. W ramach wydarzenia przygotowano także szkolenie z psychologiem. Fundacja Poland Business Run jest współorganizatorem wydarzenia.

Konferencja skierowana jest do szerokiej grupy: lekarzy, fizjoterapeutów, pielęgniarek, techników ortopedów, psychologów, studentów i innych grup zawodowych, które w swojej pracy mają lub będą mieli do czynienia z pacjentami po zabiegu amputacji.

Od pierwszej edycji wydarzenie stało się okazją do wymiany doświadczeń, opinii i pomysłów na dalszy rozwój naukowy i praktyczny. Wszystko po to, aby w rzeczywistości XXI wieku, gdy wciąż wykonuje się zbyt dużo amputacji, podjąć wyzwanie poprawy jakości życia pacjentów. W tym roku konferencja zostanie zorganizowana pod hasłem “Po pierwsze – profilaktyka”.

– Kontrowersyjny temat o profilaktyce w amputacjach… Czy rzeczywiście można temu jakoś przeciwdziałać? Tegoroczne Forum przybliży nam najnowsze światowe standardy leczenia choròb cywilizacyjnych. Dodatkowo przyjrzymy się profilaktyce przeciążeń układu mięśniowo-szkieletowego po utracie kończyny. Ważnym tematem będzie profilaktyka nowotworòw piersi oraz rehabilitacja po zabiegu mastektomii – tłumaczy dr Agnieszka Wnuk-Scardaccione, kierowniczka naukowa konferencji.

W roli prelegentów wystąpią wybitni specjaliści, których wiedza i doświadczenie w pracy z osobami amputowanymi, zapewni wysoką jakość merytoryczną konferencji.

Tematy, które zostaną poruszone na Forum dotyczą zarówno międzynarodowych standardów związanych z samym zabiegiem amputacji, możliwych komplikacji po zabiegu, ale również działań profilaktycznych dla tej grupy pacjentów, które może wdrożyć już lekarz rodzinny. Eksperci opowiedzą, także, o problemach związanych z bólami kręgosłupa, przeciążeniami, upadkami u osób po amputacji.

Dodatkowo wykład będzie wzbogacony o obszar dotyczący profilaktyki raka piersi oraz postępowania po mastektomii – stosowania drenażu limfatycznego, prawidłowego bandażowania oraz niezbędnej rehabilitacji.
Część wykładowa jest bezpłatna i odbędzie się 14 października. 15 października na chętnych czeka szkolenie “Sytuacja psychologiczna osoby po amputacji części ciała”, na które obowiązują bilety wstępu.

– Aktualnie brakuje łatwo dostępnej wiedzy oraz wsparcia systemowego, które pomogłoby specjalistom oraz samym pacjentom i ich rodzinom w oswajaniu doświadczenia amputacji oraz zmian, jakie zabieg wnosi w ich życie. Szkolenie, które przeprowadzę w ramach Forum Amputacji, to garść praktycznych informacji, popartych wiedzą psychologiczną oraz praktyką kliniczną, które pomogą uczestnikom w zrozumieniu tego, czego może potrzebować osoba po amputacji w adaptacji do nowej sytuacji i w przebiegu zaprotezowania, oraz jak budować wspierającą i pomocną relację z osobą po amputacji – tłumaczy dr Urszula Horwath.

W przypadku chęci uczestnictwa w konferencji lub konferencji oraz szkoleniu, należy dokonać rejestracji poprzez stronę: www.forumamputacji.pl.

Program konferencji dostępny jest na stronie: https://www.forumamputacji.pl/program

Organizator główny: Fundacja Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu

Info i fot. Poland Business Run

Data publikacji: 27.09.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również