W Polsce jest 27 ośrodków wysokospecjalistycznych całodobowej opieki psychiatrycznej

W Polsce jest 27 ośrodków wysokospecjalistycznych całodobowej opieki psychiatrycznej, 116 placówek, w których psychiatra może rozpocząć farmakoterapię i 347 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, w których można uzyskać bezpłatną pomoc bez skierowania – powiedział w Sejmie wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Wiceszef MZ pytany był 9 lutego w Sejmie przez posłów Koalicji Obywatelskiej – Martę Golbik, Barbarę Nowacką i Grzegorza Napieralskiego, jakie działania podejmuje Ministerstwo Zdrowia w związku z rekordową liczbą prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży.

Wiceminister Miłkowski powiedział, że po reformie systemu zdrowia psychicznego na trzecim poziomie referencyjnym jest 27 ośrodków wysokospecjalistycznych całodobowej opieki psychiatrycznej. Zastrzegł, że są one we wszystkich województwach. – Łącznie jest 41 oddziałów stacjonarnej opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży – powiedział Miłkowski.

Poinformował, że na drugim poziomie referencyjnym jest 116 placówek, gdzie pracuje lekarz psychiatra, który może rozpocząć farmakoterapię. – Przy niektórych z nich działają ośrodki dzienne, które są do dyspozycji dzieci i młodzieży. (…)

W celu zwiększenie dostępności na tym poziomie NFZ poszukuje kolejnych ośrodków – mówił Miłkowski.

– Na pierwszym poziomie referencyjnym zostało podpisanych 347 umów dla ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Dzięki temu osoby mają blisko do swoich poradni i mogą w nich uzyskać bezpłatną pomoc bez skierowania – wyjaśnił.

Powiedział, że funkcjonuje dziecięcy telefon zaufania rzecznika praw dziecka, który funkcjonuje całodobowo pod numerem 812-12-12. – Jeśli dziecko obawia się zadzwonić, nie chce lub nie może tego uczynić, wówczas istnieje możliwość skorzystania z czatu z uprawnioną do tego osobą – dodał Miłkowski.

Przyznał, że choć w systemie ochrony zdrowia, na pomoc psychiatryczną dla dzieci i młodzieży przeznaczone są stosunkowo niewielkie pieniądze, to jednak MZ będzie przeznaczać takie fundusze, jakie okażą się potrzebne”.

Powiedział, że Narodowym Programie Zdrowia na lata 2021-2025 wskazano 10 zadań mających na celu zapobieganie próbom samobójczym. Wspomniał m.in. o programach profilaktycznych dla dzieci i młodzieży.

– Od wielu lat prowadzony jest również monitoring mediów w zakresie zasad poruszania tematu samobójstw wśród dzieci i młodzieży. W ubiegłym roku było 160 interwencji w tym zakresie, czego owocem były działania edukacyjne na temat zasad pisania o samobójstwach – powiedział Miłkowski.

Dodał, że w przypadku informacji prasowych czy w internetowych zawsze jest przekazywana jest infolinia, gdzie osoby potrzebujące mogą się zgłosić.

Powiedział, że realizowane są również programy profilaktyki zachowań samobójczych dla dzieci w wieku 13-18 lat i 19 lat po próbach samobójczych.(PAP)

Magdalena Gronek, fot. pexels.com

Data publikacji: 09.02.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również