Wielkoformatowa praca ozdobiła ścianę 24-metrowego korytarza Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego we Wrocławiu

Grafiki Andrzeja Tylkowskiego przeniesione zostały na wielkoformatowe, odporne na zadrapania i uderzenia płyty, które następnie przyklejone zostały do ściany. Rysunki nakreślone są rozpoznawalną kreska artysty przywodzą na myśl charakterystyczne pocztówki – ich fani wywodzą się z kilkunastu krajów świata.

Twórca opowiada, że styczność z osobami z niepełnosprawnościami miał jeszcze w latach szkolnych, kiedy był wolontariuszem organizacji świadczącej wsparcie. Jednak od strony artystycznej temat niepełnosprawności to dla niego nowość. Dlatego projekt rozpoczął się serią spotkań i długich rozmów o pracy lekarzy i terapeutów, o Centrum i jego pacjentach. W sumie od koncepcji do umieszczenia dzieła na ścianie korytarza upłynęło pół roku.

Relacje międzyludzkie i towarzyszące im emocje – właśnie wokół tego skupia się uwaga artysty. Grafiki w ciepły, naturalny, baśniowy sposób, pokazują osoby – głównie dzieci z niepełnosprawnościami – w codziennych sytuacjach, ich relacje z rodziną, przyjaciółmi czy z terapeutami (spacer, gra w piłkę, rehabilitacja, sceny z życia rodziny). Scenki z życia pełne są emocji – tych pozytywnych, radosnych, ale i tych trudniejszych, z którymi stykają się dzieci i rodzice – jak na przykład złość, smutek. Tak jak w prawdziwym życiu.

Andrzej Tylkowski efekt końcowy – grafiki przeniesione na płyty i na ścianę korytarza – obejrzał 1 października. W tym dniu od Adama Komara (prezesa Fundacji „Potrafię Pomóc”), i od Ewy Nieckarz (manager Centrum) odebrał też podziękowania: pracę plastyczną przygotowaną przez podopiecznych Ośrodka rehabilitacyjno-edukacyjnego dla Wyjątkowych Dzieci. Ośrodek, Centrum, biuro Fundacji „Potrafię Pomóc” i Mieszkanie Opieki Wytchnieniowej – wszystkie te placówki mieszczą się w budynku przy ulicy Horbaczewskiego 24 we Wrocławiu i są związane z Fundacją „Potrafię Pomóc”.

Data spotkania z artystą nie była przypadkowa. 1 października przypadają

równocześnie: Międzynarodowy Dzień Pracownika Ochrony Zdrowia oraz Światowy Dzień Uśmiechu, które wpisują się w pracę Centrum. W Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznym Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego lekarze i terapeuci robią wszystko, by przywrócić uśmiech na twarzach małych pacjentów i ich rodziców. Kolorowa, baśniowa ściana może w tym pomóc. Przyjazne otoczenie pomaga zmniejszyć stres, który czasem wiąże się z wizytą u lekarza czy terapeuty. Mali pacjenci Centrum czują się przyjemniej i bezpieczniej.

Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego zostało założone we Wrocławiu przez Fundację „Potrafię Pomóc”. Kadra to 50 specjalistów: lekarzy i terapeutów. Cel – kompleksowe wsparcie: diagnostyka, leczenie i terapia osób z chorobami rzadkimi, z niepełnosprawnościami, ale też pełnosprawnych z zaburzeniami koncentracji, pamięci, dzieci z trudnościami w uczeniu się i ich rodzin.

W Centrum działa też gabinet ginekologiczny w pełni dostosowany do potrzeb pacjentek z niepełnosprawnościami oraz Instytut Dostępności oferujący m.in. pomoc w dostosowaniu przestrzeni (domu, mieszkania) i zdobycia dofinansowania na sprzęt pod kątem ograniczeń ruchowych, sensorycznych czy poznawczych dla osób potrzebujących tymczasowego lub stałego wsparcia.

Zobacz galerię…

pr/, fot. Kamil Pędziwiatr / Fundacja „Potrafię Pomóc”

Data publikacji: 02.10.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również