Wojewoda chce zwrotu ponad 800 tys. zł wypłaconych przez sopocki MOPS opiekunom osób z niepełnosprawnością

Wojewoda chce zwrotu ponad 800 tys. zł wypłaconych przez sopocki MOPS opiekunom osób z niepełnosprawnością

Jak informuje radio ZET, w Sopocie trwa spór między Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej a wojewodą pomorskim o wypłatę świadczeń pielęgnacyjnych, które od 2014 r. wypłacane jest w wysokości 1583 zł wszystkim opiekunom osób z niepełnosprawnościami, bez różnicowania pod względem wieku nabycia niepełnosprawności. TK uznał że różnicowanie takich osób jest sprzeczne z konstytucją.

Ponieważ nie uchwalono nowych przepisów Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wymaga od MOPS-ów, by wypłacały świadczenie według starych zasad.

Rzecznik praw obywatelskich popiera decyzję miasta i uważa, że brak reakcji ustawodawcy nie może prowadzić do opóźnienia wejścia w życie wyroku TK.

Z wniosków po kontroli przeprowadzonej w sopockim MOPS przez urzędników wojewody wynika, że miasto musi oddać 846 310 zł do budżetu państwa.

Ponadto według wojewody 40 opiekunów od stycznia ma dostawać nawet ponad 900 złotych miesięcznie mniej niż do tej pory, a część z nich może nawet stracić całkowicie prawo do jakichkolwiek świadczeń.

Jak zapowiadają przedstawiciele MOPS świadczenia nadal będą wypłacane a sprawę będzie musiał rozstrzygnąć sąd.

Oprac. kat
Data publikacji: 25.01.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również