Wystawa Motomobilność 2013

Wystawa Motomobilność 2013

Statystyki wskazują na ponad 650. milionową liczbę ludzi (ok. 10 procent globalnej populacji) cierpiących z powodu różnego rodzaju niepełnosprawności. W Polsce tę grupę szacuje się, w zależności od przyjętej metodologii badania, na 3,4 do 5,3 mln osób.

Wśród działań na rzecz poprawy stanu zdrowia i funkcjonowania tych osób coraz większe znaczenie odgrywa mobilność. Aktywność społeczna i zawodowa osób z niepełnosprawnością to już nie tylko kwestia wykształcenia, posiadanego doświadczenia zawodowego czy możliwości kompensowania dysfunkcji i wsparcia środowiska. W obecnym świecie, w którym ciągle trzeba nadążać za postępem technologicznym coraz wyraźniej akcentowana jest potrzeba nadążania za tymże postępem również w zakresie dostosowania samochodu do potrzeb kierowców z niepełnosprawnością.

Podczas pierwszej w Polsce wystawie motoryzacyjnej „Motomobilność 2013″, na której zaprezentowano pojazdy specjalnie przystosowane dla tej grupy kierowców i pasażerów można było się przekonać jak robią to najważniejsi gracze na rynku samochodowym oraz małe firmy.

Organizatorami wystawy „Motomobilność 2013″ i wydarzeń towarzyszących odbywających się w dniach 21-23 maja br. był Instytut Transportu Samochodowego we współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom SPINKa.

Wsparcie aspiracji motoryzacyjnych środowiska osób z niepełnosprawnością, wzrost aktywności zawodowej i społecznej tej grupy społecznej, a także popularyzacja i rozwój profesjonalnych usług motoryzacyjnych dla tego środowiska to najważniejsze cele wystawy. Nie można jednakże pominąć jeszcze jednego celu: podniesienia świadomości społecznej osób sprawnych fizycznie o potrzebach i oczekiwaniach w tym zakresie osób z niepełnosprawnością.

– „Mobilna” osoba niepełnosprawna dobrze wie, czego potrzebuje decydując się na zakup samochodu. Nasze działania edukacyjne przynoszą efekty w postaci dobrze przygotowanych sprzedawców potrafiących zaproponować takie rozwiązania, by klient nie czuł się „niepełnosprawny” na drodze, a równoprawnym i bezpiecznym uczestnikiem ruchu drogowego. Mało kto zdaje sobie sprawę, ale nawet pełnosprawna ruchowo osoba mająca ograniczenia w poruszaniu głową może czuć się niekomfortowo w samochodzie bez przystosowania np. lusterek – powiedział nam Piotr Wybicki z Instytutu Transportu Samochodowego.

Ważną sprawą jest koszt zakupu przystosowanego samochodu do potrzeb klienta. Nowe samochody popularnych marek są często niedostępne dla przysłowiowego Kowalskiego, pomimo różnego rodzaju wsparcia finansowego oferowanego przez PFRON czy banki. Z pomocą przychodzą firmy, które zajmują się przystosowaniem używanych samochodów. Jedną z takich firm jest BET-CAR z Marek k. Warszawy, której właściciel p. Krzysztof Luterek zapewnia, że każdy klient jest najważniejszym klientem. – Każdemu naszemu klientowi trzeba poświęcić tyle czasu, by w końcowym efekcie samochód był w 100 procentach dostosowany dla jego potrzeb i nie obciążał budżetu, a jednocześnie kierowca czuł się w nim jak w nowym wysokiej klasy samochodzie.

Na wystawie zaprezentowano samochody osobowe różnych modeli i marek, dostosowane do wymagań użytkowników (kierowców i pasażerów) posiadających różne typy dysfunkcji, w szczególności narządu ruchu. Wystawiono także urządzenia i systemy techniczne służące do specjalistycznych adaptacji i przystosowań dla indywidualnych potrzeb osób z niepełnosprawnością, urządzenia i systemy do diagnostyki przystosowanych pojazdów samochodowych oraz urządzenia i systemy do diagnostyki i badania osób z niepełnosprawnością w kontekście ich zdolności do kierowania pojazdem samochodowym.

Wśród prezentujących swoją ofertę wystawców znalazły się firmy: Fiat, Toyota (AMX Łódź), Volkswagen, Ford, Pol-Mot (wielomarkowy dealer i serwis pojazdów), Cebron, Guidosimplex i Renault – Decar.

W gronie wystawców nie zabrakło również przedstawicieli instytucji finansowych, od lat wspierających m.in. działalność Stowarzyszenia SPiNKa: PZU i Fundacja PKO Banku Polskiego „Dobro procentuje”.

Wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem zatem organizatorzy zapewnili, że odbywać się będzie corocznie, a z edycji na edycję rozwiązania techniczne prezentowane dla kierowców z niepełnosprawnościami będą na tyle wszechstronne, że zainteresują także pełnosprawnych kierowców.

Zobacz galerię…

Tekst i fot.: Dariusz Opioła

Data publikacji: 03.06.2013 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również