Zaczęło się ćwierć wieku temu

Zaczęło się ćwierć wieku temu

Od 1989 r. w Radwanowicach (okolice Krakowa) działa Schronisko dla Niepełnosprawnych, będące placówką macierzystą Fundacji im. Brata Alberta.

17 czerwca br. Fundacja im. Brata Alberta zorganizowała uroczystości z okazji Dnia Patrona – Świętego Brata Alberta połączone z obchodami 25-lecia powstania Schroniska dla Niepełnosprawnych im. Zofii Tetelowskiej i Stanisława Pruszyńskiego.

– Gdyby nie było patrona, nie byłoby pomysłu, który narodził się w połowie lat 80. Po beatyfikacji brata Alberta, w sposób naturalny zaczęliśmy szukać domu, gdzie nasi podopieczni, którzy jeździli z nami na obozy, mogliby na stałe zamieszkać. W ten sposób razem z nieżyjącym panem Pruszyńskim trafiłem tutaj, do śp. Zofii Tetelowskiej, która przekazała ten dwór – mówi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji św. Brata Alberta. W czerwcu 1989 r. w schronisku pojawiła się pierwsza podopieczna. Z czasem do Radwanowic przybyła grupa z domów dziecka i działalność stacjonarna stała się faktem. Od samego początku skupiono się na niesieniu pomocy osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Obecnie w placówce przebywa na stałe ok. 90 osób.

Podążajcie tą ścieżką
Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem biskupa Damiana Muskusa w kościele pw. św. Brata Alberta w Radwanowicach. Po niej nastąpiło poświęcenie nowego busa, który ma służyć podopiecznym Fundacji im. Brata Alberta. Zakup samochodu był możliwy dzięki środkom przyznanym przez PFRON oraz wsparciu uzyskanemu podczas przeprowadzonego w listopadzie 2013 r. Balu Niepodległościowego zorganizowanego przez radnych Miasta Krakowa – Adama Kalitę i Marcina Szymańskiego.
W ogrodach Fundacji odbyło się otwarcie ścieżki przyrodniczej, utworzonej z inicjatywy ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Dzięki temu przedsięwzięciu uczniowie Integracyjnej Szkoły Podstawowej, a także dzieci i osoby z niepełnosprawnością zyskały możliwość zdobywania wiadomości z zakresu przyrody, języka polskiego, matematyki i plastyki. Ścieżka, która podzielona jest na tematyczne alejki, prowadzi przez „Leśną Ostoję”, „Ptasią Alejkę”, „Kwiatową Łąkę”, „Miodowy Zaułek” do „Polany Odkrywców”.
– Pomysł zrodził się po mojej wizycie w Bełchatowie, gdzie zobaczyłem właśnie tego typu rozwiązanie. Postanowiliśmy więc tutaj coś takiego zorganizować. Mieliśmy warunki, trzeba było tylko zagospodarować teren – opisuje ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Obecny kształt ścieżki to dopiero początek projektu, w najbliższej przyszłości powstaną kolejne alejki, m.in. „Ścieżka Zmysłów” i „Żabi Stawek”.

Ludzie dobrzy jak chleb
Jednym z punktów uroczystości było otwarcie i poświęcenie nowej sceny teatralnej. Na niej odbyło się wręczenie Medali Wdzięczności „Dobroczyńcom za serce i miłość” oraz Medali okolicznościowych przyznanych z okazji jubileuszu 25-lecia Schroniska dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach. – Nie jest łatwo, ale od samego początku mieliśmy szczęście do darczyńców, dobroczyńców, takich jak np. krakowskie Bractwo Kurkowe czy praca wolontariacka więźniów zakładu karnego w Trzebini, a wcześniej zastępcza służba wojskowa. A poza tym jest ogromna grupa darczyńców, których ja nie znam z imienia i nazwiska, którzy wpłacają, pomagają i wspierają. Współpraca z samorządami jest też bardzo dobra – wyjaśnia ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
Na zakończenie części oficjalnej wystąpił Teatr Radwanek, istniejący od 1990 r. Jego aktorami są mieszkańcy radwanowickiego schroniska oraz podopieczni Warsztatów Terapii Artystycznej Fundacji Anny Dymnej Mimo Wszystko. Dla zebranych gości wystawili oni przedstawienie o życiu św. Brata Alberta. W części artystycznej zaprezentowały się zespoły muzyczne, taneczne i aktorskie.

Spełnić marzenie
W pierwszych latach wszyscy podopieczni Fundacji wraz z jej współzałożycielką Zofią Tetelowską zamieszkiwali stary dwór. Obecnie znajdują się tam biura i kaplica. – Na początku największym problemem był brak wody. Musieliśmy ją dowozić, bo studnia wysychała. Należało też doprowadzić drogę. Dwór był stary, ale mieliśmy z nim teren, na którym można było budować – opowiada ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Z czasem więc powstały: Dom Norweski im. Matki Elżbiety Czackiej, Dom Śląski im. Kardynała Stefana Sapiehy oraz Dom Przyjaciół, w którym znajdują się kuchnia i jadalnia schroniska, a także sala rehabilitacyjna. W Radwanowicach działają Świetlica Terapeutyczna, Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Warsztat Terapii Zajęciowej. Ponadto w sąsiedztwie schroniska funkcjonuje Ośrodek Terapeutyczno-Rehabilitacyjny dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Dolina Słońca”, zbudowany przez Fundację Mimo Wszystko.
Pracownicy Fundacji im. Brata Alberta organizują wiele zajęć terapeutyczno–rehabilitacyjnych: taneczne, muzyczne, rzemieślnicze, modelarskie oraz artystyczne.
– Nam brakuje tu jednej rzeczy – Zakładu Aktywności Zawodowej. Mamy teren zabytkowy, chcieliśmy go przebudować, ale biurokracja w Polsce rośnie i nie możemy dojść do porozumienia. To jest takie moje marzenie – mówi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

– Fundacja imienia Brata Alberta została założona w 1987 r. przez Zofię Tetelowską, inż. Stanisława Pruszyńskiego, prof. Stanisława Grochmala, księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego oraz osoby wywodzące się z Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych i wspólnot „Wiara i Światło” z Krakowa.

– Patronat honorowy nad uroczystościami objęli: kardynał Stanisław Dziwisz, kardynał Franciszek Macharski, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, sekretarz stanu pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Jarosław Duda, wojewoda małopolski Jerzy Miller, marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa, starosta powiatu krakowskiego Józef Krzyworzeka i wójt gminy Zabierzów Elżbieta Burtan.
Patronem medialnym wydarzenia był magazyn „nowe Nasze Sprawy”.

– Do Schroniska dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach przyjmowane są osoby, które:
– mają ukończone 18 lat,
– są upośledzone w stopniu umiarkowanym i znacznym,
– są sierotami społecznymi lub naturalnymi,
– nie mają zaburzeń psychicznych.

Zobacz galerię…

Tekst i fot.: Marcin Gazda
Data publikacji: 20.06.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również