VII Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych oraz Środowisk Integracyjnych.
Artystów niepełnosprawnych, zespoły integracyjne oraz ich opiekunów i sympatyków kolejny raz zapraszamy do wspólnego świętowania.
Festiwal Otwartych Serc powstał, aby promować twórczość artystyczną osób niepełnosprawnych, zapobiegać wykluczeniu społecznemu oraz upowszechniać terapię przez sztukę.
Przedstawiamy poniżej program i zapraszamy do uważnego zapoznania się z nową formułą Festiwalu, która - mamy nadzieję - przypadnie Wam do gustu.
25 marca 2011 r. godz. 9.00 – 13.00 Dzień Twórczych Warsztatów Plastycznych
Zapraszamy na otwarte warsztaty plastyczne dla grup integracyjnych oraz osób niepełnosprawnych. Zajęcia odbędą się w 3 grupach tematycznych: cermika, batik i malarstwo.
Z powstałych podczas jednego dnia pracy w SDK dzieł stworzymy wystawę pod nazwą „Dobrze patrzy się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu…”, której wernisaż odbędzie się 3 kwietnia 2011 r. towarzysząc Koncertowi Galowemu Festiwalu Otwartych Serc.
26 marca 2011 r. godz. 10.00 – 12.00 Dzień Muzyki i Tańca
Święto muzyki i tańca w wykonaniu artystów niepełnosprawnych oraz grup integracyjnych.
Zapraszamy solistów, zespoły wokalne (powyżej 2 osób), zespoły wokalno-instrumentalne (powyżej 2 osób) oraz zespoły instrumentalne i zespoły taneczne.
27 marca 2011 r. godz. 10.00 – 13.00 Dzień Teatru – Przegląd Miniatur Teatralnych
Do udziału zapraszamy zespoły teatralne integracyjne bądź osób niepełnosprawnych prezentujące spektakle nie dłuższe niż 20 minut.
Informacje dodatkowe:
W dniach 26 i 27 marca 2011 r. na widowni zasiądzie Komisja Artystyczna, która spośród wszystkich prezentacji wybierze spektakl teatralny, zespół taneczny, instrumentalny, wokalny oraz solistę, którzy otrzymają zaproszenie do występu podczas Koncertu Galowego. Każdego dnia po prezentacjach odbędzie się również spotkanie komisji artystycznej z opiekunami prezentujących się grup. Zgłoszenia do udziału w Festiwalu Otwartych Serc przyjmowane będą do wyczerpania miejsc.
3 kwietnia 2011 r. godz. 15.00 Koncert Galowy z udziałem wykonawców wyróżnionych przez komisję artystyczną. Gościnnie, poza najciekawszymi prezentacjami Dni Muzyki i Tańca oraz Teatru, wystąpi Kabaret „Drzewo a Gada”. Tego dnia odbędzie się również wernisaż prac plastycznych powstałych podczas warsztatów, które odbyły się 25 marca 2011 r.
Imprezy towarzyszące:
2 kwietnia 2011 r. godz. 11.00 Zapraszamy wszystkich chętnych do CHCK na film animowany na dużym ekranie „MADAGASKAR 2″ z audiodeskrypcją dla osób niewidzących i specjalnymi napisami dla osób niesłyszących.
Zajęcia filmowe przed projekcją poprowadzi Łukasz Tura.
Chorzowskie Centrum Kultury ul. Sienkiewicza 3, 41 – 500 Chorzów. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc, tel. (32) 349 78 72.
Film dostosowany do potrzeb osób niewidzących i niesłyszących we współpracy z projektem „Poza ciszą i ciemnością” – realizowanym przez Fundację Dzieciom „Zdążyć z pomocą”.
6 października 2011 r. w chorzowskim Skansenie
„Pofestiwalowe Spotkanie” uczestników tegorocznej edycji Festiwalu oraz Piknik Malarski „Sielskie Klimaty”.
7 października 2011 r. WYKŁAD oraz WARSZTATY – Prowadzenie Prof. dr hab. Wiesław Karolak
Zapraszamy nauczycieli, pedagogów, opiekunów i instruktorów osób niepełnosprawnych oraz innych zainteresowanych tematyką terapii przez sztukę
Wykład
„SZTUKA jako DIALOG”
Motto:
…tylko w sobie sam każdy nosi swój skarb i tam źródło znajdował natchnienia… Sokrates
W tym wykładzie doświadczeniu i usystematyzowaniu poddane zostaną przykłady zachowań ludzkich zaistniałe w trakcie różnych, codziennych, z życia wziętych sytuacji.
Wykład „SZTUKA jako DIALOG” zawierać będzie scenariusze ćwiczeń treningowych ułatwiających komunikowanie się z sobą i z innymi. Ćwiczenia te będą bazą do penetracji problemu JA taki jestem, JA taki chciałbym być oraz JA, MY, ONI.
Wykład wzbogacony zostanie fragmentami filmów autorskich prezentujących warsztaty artystyczne z omawianego obszaru.
Warsztaty:
„TRANSFORMACJE”
Motto:
Istnieją następujące trzy dziedziny czasu: teraźniejszość rzeczy minionych, teraźniejszość rzeczy obecnych, teraźniejszość rzeczy przyszłych. Teraźniejszością rzeczy przeszłych jest pamięć, teraźniejszością rzeczy obecnych jest dostrzeganie, teraźniejszością rzeczy przyszłych – oczekiwanie.
Wyznanie św. Augustyna
Myśli przewodnie:
– Życie jest tak absurdalne, że powinniśmy podchodzić do niego z humorem.
– Podstawą twórczego życia jest dostrzeganie związków/dialogów pomiędzy otaczającymi nas rzeczami.
W warsztatach artystycznych – arteterapeutycznych zajmiemy się głownie takim zagadaniem jak upcykling – re-used zwanym też często recycling art lub repurposed (reworked, refashioned, restyled, remade, restructured, redesigned).
Zagadnienia te poszerzone zostaną o Downcycling, Pre-consumer waste, Post-consumer waste, 3R: reduce, reuse, recycle.
Wymienione zagadnienia związane z debatami filozoficznymi przeszły do najnowszych praktyk artystycznych oraz wkraczają w przestrzenie psychologii i arteterapii.
W naszych warsztatach pracować będziemy twórczo z szeregiem różnych „zbędnych” materiałów i przedmiotów, jednocześnie tworząc refleksje zawierające metafory (przeniesienia do codziennego życia).
ORGANIZATORZY:
Aleksandra Borowiecka – tel. 694 – 113 – 804
oraz
Starochorzowski Dom Kultury
Oddział Chorzowskiego Centrum Kultury
ul. Siemianowicka 59, 41 – 503 Chorzów
tel. / fax. (32) 247 39 58
agnieszka_pielok@chck.pl