Zbyt duża aktywność mózgu też szkodzi pamięci

Zbyt duża aktywność mózgu też szkodzi pamięci

Nadaktywność komórek nerwowych w hipokampie związana z nieprawidłowym działaniem neuroprzekaźnika GABA upośledza funkcje pamięci i uwagi – czytamy na łamach czasopisma „Cerebral Cortex".

Mówi się, że do problemów z pamięcią i koncentracją prowadzi zazwyczaj niedostateczna aktywność mózgu, a zwłaszcza hipokampa – struktury położonej w rejonie płatów skroniowych i odpowiedzialnej za procesy uczenia się i zapamiętywania. Teraz okazuje się, że również nadaktywność neuronów w tym obszarze może upośledzać funkcje poznawcze.

Naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham (W. Brytania) zakłócali w mózgach szczurów działanie neuroprzekaźnika GABA – aminokwasu hamującego aktywność komórek nerwowych. Następnie poddawali zwierzęta testom uwagi i pamięci. Zauważyli, że gryzonie z nadmiernie pobudzonym hipokampem gorzej radziły sobie w zadaniach opartych na funkcjonowaniu pamięci, jak również w zadaniach wymagających wzmożonej koncentracji. Nadmierna aktywność neuronów w rejonie hipokampa niosła ze sobą więcej szkód, niż pobudzenie uznawane za niewystarczające.

– Odkryliśmy, że niedostateczne hamowanie upośledza pamięć, co sugeruje, że pamięć zależy od zrównoważonej aktywności hipokampa. To ważne odkrycie, bo do tej pory problemy z pamięcią wiązano głównie z obniżoną aktywnością, bądź uszkodzeniami hipokampa – mówi koordynator badania dr Tobias Bast.
– W dodatku zaobserwowaliśmy, że niedostateczne hamowanie w obrębie hipokampa upośledza uwagę, która w normalnych warunkach nie jest zależna od hipokampa, lecz od kory przedczołowej. To prawdopodobnie odzwierciedla, jaki silne są połączenia neuronalne pomiędzy hipokampem i korą przedczołową – dodaje badacz.

Zbyt dużą aktywność hipokampa obserwuje się w przypadku takich zaburzeń, jak schizofrenia, demencja starcza, czy choroba Alzheimera. Naukowcy uważają, że wyniki ich badania (DOI: 10.1093/cercor/bhw247) mogą pomóc w leczeniu tych zaburzeń. (PAP)

ooo/ zan/

Data publikacji: 27.08.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również