Zdrowe nerki to zdrowe serce

Według najnowszych szacunków około 4,5 mln Polaków cierpi na schorzenia nerek.

10 marca – od 2006 roku – ustanowiono Światowym Dniem Nerki. Tegoroczne obchody przebiegały pod hasłem „Chroń nerki – ocal swoje serce”. Niewielu ma świadomość, że choroba tego organu kilkakrotnie zwiększa ryzyko chorób układu krążenia i jest tak niebezpieczna dla życia jak choroba serca! Najczęściej jest następstwem źle leczonej cukrzycy lub nadciśnienia tętniczego.

Niestety przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów i dlatego u większości chorych diagnozuje się ją za późno, gdy zmiany są już nieodwracalne. W walce z chorobą nerek bardzo ważne jest edukowanie społeczeństwa, by jak najwcześniej można było wykrywać zaburzenia pracy nerek oraz profilaktyka, m.in. przez zdrowy styl życia. Wystarczy zadbać o regularne badanie ogólne moczu i pomiar stężenia kreatyniny we krwi – jedynie raz w roku!

Dotyczy to szczególnie tych, których rodzeństwo lub rodzice byli chorzy na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze bądź choroby nerek. Wykrycie nieprawidłowości we wczesnym etapie rozwoju choroby pozwala na skuteczne jej zahamowanie i efektywne leczenie.

W roku ubiegłym znacząco wzrosła liczba przeszczepów nerek i stanowiła 75 proc. wszystkich wykonywanych przeszczepów narządowych. W październiku 2010 roku rząd przyjął Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej, dzięki któremu w latach 2011-2020 planuje zainwestować 450 mln zł – po 45 mln rocznie przez 10 lat – w leczenie za pomocą przeszczepów.

Warto wspomnieć, że koszt leczenia po transplantacji jest dwukrotnie niższy niż koszt dializoterapii, a pacjent żyje przeciętnie 10 lat dłużej niż dializowany.

IKa

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również