Zmianę finansowania w leczeniu narządu wzroku zapowiada Miłkowski

26 kwietnia odbyło się posiedzenie senackiej komisji poświęcone systemowi opieki nad pacjentami ze schorzeniami narządu wzroku. Dyskutowano m.in. o poszerzeniu dostępu do leczenia dla pacjentów z tego typu schorzeniami uwarunkowanymi genetycznie.

Na posiedzeniu obecna była prezes stowarzyszenia pacjentów Retina AMD Polska Małgorzata Pacholec. Stowarzyszenie to w ramach projektu „Wszystko dla ratowania wzroku” przeprowadziło audyt sytuacji osób tracących wzrok.

Wynika z niego, że brakuje miejsc gdzie pacjenci, którzy tracą wzrok dostaliby kompleksową wiedzę i diagnozę. Osoby takie starają się, jak najdłużej być aktywne.

Stronę rządową reprezentował wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, który poinformował że trwają prace nad zmianą finansowania ochrony zdrowia w zakresie narządu wzroku, poprzez możliwość leczenia w trybie nagłym i ambulatoryjnym.

Wiceminister zwrócił też uwagę na konieczność rehabilitacji osób z chorobami wzroku w dwóch zakresach.

Po pierwsze w kierunku przygotowania pacjenta z niedowidzeniem lub całkowitą utratą wzroku do funkcjonowania i radzenia sobie w życiu.

Po drugie zwiększenie możliwości dostępności cenowej do wyrobów medycznych na zlecenie, czyli zmniejszenie dopłaty pacjenta w szczególności do okularów i lunet przeznaczonych dla osób bardzo słabowidzących.

Ministerstwo planuje do końca czerwca wydać projekt rozporządzenia zmieniający dotychczasowe zapisy.

kat/, fot. pixabay.com

Data publikacji: 27.04.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również