Znacząca luka opiekuńcza wobec osób niesamodzielnych

W raporcie „W stronę sprawiedliwej troski. Opieka nad osobami starszymi w Polsce” wydanym przez Fundację im. Stefana Batorego czytamy, że ograniczony dostęp do usług opiekuńczych nad seniorami powoduje, że mimo wysokiego zaangażowania opiekunów nieformalnych, tzn. członków najbliższych rodzin, istnieje znacząca luka opiekuńcza: potrzeby opieki i wsparcia osób starszych nie są zaspokojone w ponad 50 proc.

Ponad 200 tys. osób w Polsce nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować i potrzebują wsparcia innych osób. Większość z nich jest w domach i zajmują się nimi najbliżsi. Na 100 tys. ludności mamy 177 osób objętych opieką długoterminową w warunkach domowych i 108 osób w placówkach. Jeśli chodzi o opiekę paliatywno-hospicyjną to na 100 tys. ludności mamy 160 osób, które są w domach, 80 kolejnych pacjentów jest objętych opieką stacjonarną, a 32 – opieką ambulatoryjną. – podała „Gazeta Wyborcza”.

108 tys. to liczba pacjentów leżących, w opiece długoterminowej lub paliatywno-hospicyjnej. Opieką długoterminową obejmowani są chorzy przewlekle i obłożnie. Ponad 90 tysięcy osób wymaga opieki paliatywno-hospicyjnej dla pacjentów, u których leczenie przyczynowe nie skutkuje, a jej celem jest poprawa jakości ich życia i życia ich rodzin a medycyna ma uśmierzać ból i dokuczliwe objawy choroby oraz podtrzymać jakość życia pacjenta na możliwie najwyższym poziomie.

Pacjenci, którzy samodzielnie nie wstają z łóżek to jednak nie tylko osoby starsze. W opiece długoterminowej jest 16 tys. osób w wieku do 64 lat, dla porównania tych w wieku powyżej 80 lat jest 60 tys. Natomiast w opiece paliatywno-hospicyjnej 24 tys. pacjentów nie ma jeszcze 64 lat, prawie tyle samo jest w wieku co najmniej 80 lat.

W opiece długoterminowej w Polsce mamy średnio 282 pacjentów na 100 tys. ludności. W trzech województwach ten wskaźnik przekracza 400 – to śląskie (440 osób), opolskie (438) i podkarpackie (415).

Średnio w całym kraju na 100 tys. ludności mamy 237 pacjentów wymagających opieki paliatywno-hospicyjnej. Najbardziej obciążonymi województwami są kujawsko-pomorski i dolnośląskie, gdzie mieszka po ponad 300 takich pacjentów na 100 tys. mieszkańców. Relatywnie najmniej chorych w opiece paliatywno-hospicyjnej jest w woj. lubelskim – 185 na 100 tys. ludności.

Ponad 5 tys. osób w całym kraju wymagających opieki długoterminowej czeka w kolejce do zakładu lub oddziału opiekuńczo-leczniczego, a czas oczekiwania przekracza pół roku. Natomiast czas oczekiwania na objęcie opieką hospicyjną (w warunkach domowych lub stacjonarnych) nie przekracza trzech tygodni.

– Są dwa poziomy opieki – elementarny i specjalistyczny. – Chodzi o to, aby w każdej jednostce ochrony zdrowia (szpitalu i przychodni) był personel przygotowany na zapewnienie elementów opieki paliatywnej w zakresie leczenia bólu i innych objawów oraz podstawowego wsparcia psychosocjalnego i duchowego – tłumaczy prof. Leppert krajowy konsultant w dziedzinie medycyny paliatywnej. Natomiast dla chorych z kompleksowymi objawami i problemami pozamedycznymi niezbędna jest specjalistyczna opieka paliatywna, w skład zespołu wchodzą wyszkoleni w tej dziedzinie lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, psychologowie, pracownicy socjalni, kapelani i wolontariusze. Opieki długoterminowej wymaga w Polsce 72 tys. kobiet i 37 tys. mężczyzn. W 2050 będziemy mieć aż 187 tys. takich osób.

Gdy nasi bliscy z powodu choroby, niepełnosprawności, starości potrzebują wsparcia, stajemy przed trudnym zadaniem zorganizowania dla nich opieki. Wizyty u lekarza, sprzątanie, gotowanie, podawanie lekarstw, podłączanie kroplówki, zmiana opatrunków i pieluch – to tylko niektóre zadania, które spadają na opiekunów.

„Gazeta Wyborcza” wraz Naczelną Izbą Pielęgniarską zainicjowała akcję „Pod dobrą opieką. Opiekun i podopieczni”, której celem jest dyskusja i próba znalezienia dobrych sposobów na poprawę jakości opieki nad osobami niesamodzielnymi i wsparcie opiekunów osób niesamodzielnych.

W ramach akcji odbędą się dwa webinary i konferencja. Wezmą w nich udział przedstawiciele partnerów projektu i niezależni eksperci.

Partnerami akcji są: firma Winncare produkująca sprzęt medyczny dla osób z niepełnosprawnościami oraz fundacja Nutricia realizująca kampanię edukacyjną „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”.

Oprac. em/, fot. pixabay.com

Data publikacji: 06.06.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również