23. „Szabla Kilińskiego” za nami

7 lipca w Airport Hotel Okęcie Warszawie zakończył się już 23. Puchar Swiata w szermierce na wózkach „Szabla Kilińskiego”. Turniej, który co roku organizowany jest przez Integracyjny Klub Sportowy IKS AWF był ostatnim międzynarodowym sprawdzianem szermierczej formy przed Igrzyskami Paralimpijskimi w Paryżu. Co za tym idzie, w stolicy Polski zmierzyli się najlepsi szermierze na świecie, reprezentujący 23 kraje.

Nas najbardziej interesowała postawa reprezentantów Polski i przyznać trzeba, że faworyci nie zawiedli. Już pierwszego dnia Kinga Dróżdż pokonała w finale szabli kategorii A Ukrainkę Natalię Morkwicz (15:7) i po raz trzeci w karierze została triumfatorką „Szabli Kilińskiego”.

Miłą niespodziankę sprawiła debiutująca w turnieju tej rangi, Karolina Strawińska, która została medalistką, stając na najniższym stopniu w szabli kategorii B. Triumfowała Saysunee Jana z Tajlandii.

5 lipca można nazwać „polskim dniem” na „Szabli Kilińskiego” Adrian Castro w bratobójczej walce półfinałowej pokonał 15:9 Michała Dąbrowskiego i już za kilka chwil później walczył złoto Pucharu Świata w turnieju szablowym kategorii B. W finale pokonał 15:9 Ukraińca Dmytro Serożenkę i po raz piąty w karierze został triumfatorem Pucharu Świata „Szabla Kilińskiego”.

Listę męskich biało-czerwonych medalistów zamknął Michał Nalewajek, który wywalczył brąz we florecie kat. A. Jednak ostatnie słowo w tym obszarze należało do pań.

Karolina Strawińska, Marta Fidrych, Jadwiga Pacek oraz Kinga Dróżdż, czyli kobieca drużyna szablistek wywalczyła na warszawskich parkietach srebrny medal Pucharu świata, ulegając jedynie Ukrainkom.

Panowie w składzie: Adrian Castro, Rafał Ziomek, Michał Siatkowski oraz Michał Dąbrowski mieli mniej szczęścia i musieli zadowolić się czwartym miejscem.