25 medali Polaków z mistrzostw świata

21 stycznia w Christchurch w Nowej Zelandii rozpoczęły się lekkoatletyczne mistrzostwa świata osób niepełnosprawnych.

Polskę reprezentowało 35 osób i były to najlepsze występy polskiej reprezentacji w historii imprezy. Polacy wrócili z 25 medalami i z tym dorobkiem reprezentacja zajęła piąte miejsce w klasyfikacji medalowej.

Najlepszymi zawodnikami w polskiej ekipie byli: Paweł Piotrowski (Start Wrocław), który przywiózł trzy złote medale (kula, oszczep i dysk), Mateusz Michalski zdobył dwa złote medale (100 i 200 m), Łukasz Wietecki złoty (800 m) i srebrny (1500 m) i Tomasz Blatkiewicz złoty (dysk) i brązowy (kula) – wszyscy ze Startu w Gorzowie Wielkopolskim.

Na uwagę zasługuje też rezultat lekkoatletycznej „seniorki”, obecnej na światowych stadionach od wielu lat Renaty Chilewskiej ze Startu Szczecin, która w rzucie dyskiem (25,22 m) wywalczyła srebrny medal.

Poniżej oczekiwań wypadły starty oszczepnika Mirosława Pycha i maratończyka na wózkach Tomasza Hamerlaka.

Po dwa medale, ale każdego koloru zdobyli lekkoatleci z niepełnosprawnością intelektualną z Towarzystwa „Sprawni Razem”.