32 medale polskich lekkoatletów

W dniach od 18 do 23 sierpnia w Swaensa w Wielkiej Brytanii odbywały się Lekkoateltycznie Mistrzostwa Europy zawodników niepełnosprawnych.

W ostatnim dniu sportowej rywalizacji Tomasz Hamerlak, maratończyk na wózku zdobył na dystansie 5000 m brązowy medal. Zwycięzcą został faworyt – Szwajcar Marcel Hug, który był w wyśmienitej formie, pięć okrążeń przed metą zdecydował się na samotny finisz. Rywalom pozostała walka o pozostałe miejsca na podium. Drugie miejsce zajął Niemiec Alhassane Balde. Tomasz Hamerlak był zadowolony z trzeciego miejsca chociaż jak stwierdził mogło być jeszcze lepiej.

Łącznie Polscy zawodnicy zdobyli 32 medale – 6 złotych, 15 srebrnych i 11 brązowych. Złote wywalczyli: Alicja Fiodorow (Start Radom) na 400 m (1.01,62), dwa Michał Derus (AZS PWSZ Tarnów) na 100 m – 11,04 i 200 m – 22,47, Bartosz Tyszkowski (GZSN Start Gorzów Wlkp.) w pchnięciu kulą – 12,83 oraz jego klubowi koledzy w skoku wzwyż – Maciej Lepiato rekordem świata 2,17 w kategorii T44 i Łukasz Mamcarz wynikiem 1,71 w kategorii T42.
Polska jest piątą drużyną pod względem liczby zdobytych „krążków”, ale ze względu na mniejszą ilość złotych medali zajęli w klasyfikacji generalnej 8. pozycję. Najwięcej zdobyli: Rosjanie – 89, Brytyjczycy – 52, Niemcy – 46, Ukraińcy – 43 i Polacy – 32.
Lekkoatleci z niepełnosprawnością rywalizowali w 169 konkurencjach. Rozdano w sumie 479 medali wśród sportowców z 33 krajów.