44 – to liczba medali zdobytych przez Polaków na zimowych igrzyskach paraolimpijskich
- 06.03.2018
Polska reprezentacja już w Pjongczangu!
Kto kocha statystyki sportowe? Nie tylko dziennikarze. Zatem na cztery dni przed Ceremonią Otwarcia XII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pjongczangu garść cyfr, które podsumowują 42 lata startów.
1976 (igrzyska w Ornskoldsvik, Szwecja) – od tego roku Polacy startują w zimowych igrzyskach paraolimpijskich.
44 – to liczba medali zdobytych przez Polaków, w tym 11 złotych, 6 srebrnych i 27 brązowych.
3 – w tylu dyscyplinach Polacy stawali na podium: w narciarstwie biegowym, narciarstwie alpejskim i biathlonie.
11 – tyle złotych medali Polacy zdobyli w narciarstwie biegowym.
4 – tyle złotych medali wywalczył Marcin Kos w narciarstwie biegowym.
7 – to największa liczba medali wywalczona przez jednego zawodnika, był nim Jan Kołodziej, wszystkie zdobył w narciarstwie biegowym, podobnie jak Marcin Kos; niemniej ten pierwszy zdobył 1 złoty medal, a Kos 4 złote krążki.
1984 (igrzyska w Geilo, Norwegia) – to rok kiedy Polacy zdobyli najwięcej medali – 13, w tym 3 złote.
2014 (igrzyska w Soczi, Rosja) – rok, kiedy Polacy po raz pierwszy od 1980 roku wrócili do kraju bez medali; najwyższe 5 miejsce dwukrotnie wywalczył Maciej Krężel (z przewodniczką Anną Ogarzyńską) w slalomie i super kombinacji.
2010 (igrzyska w Vancouver, Kanada) – rok, kiedy Polska odnotowuje ostatni medal w narciarstwie biegowym. Zdobyła go Katarzyna Rogowiec w biegu na 15km. 4 lata wcześniej na igrzyskach paraolimpijskich w Turynie zdobyła 2 złote krążki (5km, 15km)
2002 (igrzyska w Salt Lake City, Stany Zjednoczone) – rok, kiedy Polska zdobyła ostatni i jedyny medal w biathlonie. Dokonała tego Bogumiła Kapłoniak (7,5km).
1988 (igrzyska w Insbrucku, Austria) – rok, kiedy Polacy zdobyli ostatnie medale w narciarstwie alpejskim, Elżbieta Dadok – 2 brązowe krążki w slalomie i slalomie gigancie; Franciszek Tracz – 1 brązowy medal w zjeździe.
Info: PKPar
Data publikacji: 06.03.2018 r.