Ampfutboliści na Placu Zamkowym w Warszawie
Reprezentacja Polski w ampfutbolu rozegrała 26 maja na Placu Zamkowym w Warszawie pokazowy mecz, co jest wynikiem współpracy zapoczątkowanej pomiędzy Europejską Federacją Ampfutbolu EAFF i UEFA, która postanowiła aktywnie wspierać rozwój ampfutbolu w Europie.
Mecz rozegrany został przed finałowym spotkaniem Ligi Europy, jaki odbędzie się na Stadionie Narodowym pomiędzy Sevillą a Dniprem Dniepropietrowsk, który transmitowany będzie w ponad 100 krajach.
Ampfutbol powstał juz w latach 80. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych, dyscyplinę wymyślili narciarze z niepełnosprawnością, którzy szukali sposobu na utrzymanie sprawności fizycznej po zakończonym sezonie zimowym. Od tego czasu dyscyplina zaczęła się dynamicznie rozwijać, a w 1987 roku odbyły się pierwsze nieoficjalne Mistrzostwa Świata, które wygrała drużyna z Salwadoru. Kolejne kraje tworzyły swoje reprezentacje w ampfutbolu, w 2005 roku powstała Światowa Federacja Piłkarzy Amputowanych (WAFF), która dwa lata później zorganizowała w Turcji pierwsze oficjalne Mistrzostwa Świata z udziałem dwunastu reprezentacji.
Obecnie ampfutbol uprawiany jest w ponad 30 krajach. Polska reprezentacja zadebiutowała na Mistrzostwach Świata niedawno, bo dopiero w 2012 roku w Rosji. Lecz dwa lata później nasza drużyna sprawiła ogromną niespodziankę wywalczając czwarte miejsce na Mistrzostwach w Meksyku. Po złoto sięgnęła Rosja, pokonując w finale rewelacyjną Angolę 3:1, a brąz zdobyła Turcja.
Zasady gry w ampfutbol nie różnią się wiele od piłki nożnej osób pełnosprawnych, różnice dotyczą niektórych tylko jej aspektów. Każda z drużyn liczy 7 zawodników, oprócz bramkarza, który nie ma ręki, piłkarze poruszają się o kulach (zawodnicy grający w polu są po amputacji kończyny dolnej, a bramkarze kończyny górnej). Gra odbywa się na mniejszym boisku – szerokości 40 m i długości 60 m, z mniejszymi bramkami (2 × 5m), mecz trwa 2 razy po 25 minut. Zmiany są dokonywane w dowolnym momencie – trochę jak w hokeju na lodzie – a zawodnik może powrócić do gry w każdym momencie. Celowy faul kulą jest karany wyrzuceniem z boiska i rzutem karnym dla drużyny przeciwnej. Zasada spalonego nie obowiązuje, a auty wykonywane są, podobnie jak w futsalu, jak rzuty wolne pośrednie. Zabronione są też wślizgi, a bramkarze nie mogą opuszczać pola karnego. Jeżeli to zrobi w sposób celowy otrzymuje czerwoną kartkę, a drużyna przeciwna wykonuje rzut karny. Pozostałe reguły są zgodne z zasadami FIFA.
Mecz pokazowy ampfutbolu na Placu Zamkowym wzbudził duże zainteresowanie mieszkańców i przechodniów. Piłkarze mieli też okazję zrobić sobie zdjęcie przed Pucharem Ligi Europy jaki dziś zdobędzie jedna z drużyn.
Tekst i fot. Piotr Stanisławski
Data publikacji: 27.05.2015 r.