Będą stypendia dla parasportowców z medalami

Będą stypendia dla parasportowców z medalami

Zawody sportowe dostarczają wiele emocji. Zawodnicy trenują, po to by osiągnąć jak najlepsze wyniki. Kosztuje ich to wiele wysiłku i to zarówno sportowców pełnosprawnych jak i niepełnosprawnych, jednak często prawo dyskryminuje tych ostatnich. Przykładem mogą być ograniczenia w przypadku otrzymywania stypendiów przez sportowców z niepełnosprawnością.

Ustawa z 15 października 2012 roku nałożyła wymóg, iż stypendium sportowe może otrzymać zawodnik, który zajął medalową pozycję podczas zawodów rangi mistrzowskiej pod warunkiem, że w konkurencji wzięło udział co najmniej 12 zawodników z co najmniej 8 krajów.

W przypadku zawodów dla osób z niepełnosprawnościami wymogi i kryteria nakładane przez ustawę bardzo często są trudne do spełnienia.

Znowelizowana ustawa o sporcie z 25 czerwca 2017 wprowadziła pewne wyjątki od reguły w którym członek kadry narodowej może otrzymać stypendium sportowe w wysokości do 50 proc. maksymalnej wysokości stypendium.

Minister Bańka na początku grudnia ogłosił w mediach społecznościowych, że zgodnie z możliwością jaką daje ustawa o sporcie przyznał specjalne stypendia sportowe zawodnikom z niepełnosprawnościami medalistom ME i MŚ.

Ponadto do Team 100 czyli programu wspierającego finansowo zawodników włączono kolejnych 10. w sumie to 37. sportowców z 12. dyscyplin paraolimpijskich. Każdy z nich otrzymuje roczne wsparcie w wysokości 40 000 zł.

kat, fot. Bartłomiej Zborowski / PKPar
Data publikacji: 06.12.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również