Brak Barier Battle 2023. Crossfit dla każdego

Za nami Ogólnopolskie Zawody Crossfit na wózkach – Brak Barier Battle 2023. Tak jak w ubiegłym roku, Fundacja Brak Barier zaprosiła na wyjątkową imprezę do Krakowa. Rywalizacja ponownie odbyła się w klubie Fitness Platinium w Solvay Parku. Wśród kobiet wygrała Monika Kukla, która w 2022 r. wzięła udział w Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich w Pekinie. W pozostałych kategoriach triumfowali Szymon Klimza i Tomasz Biduś.

Fundacja Brak Barier realizuje kolejne projekty związane z crossfitem dla wózkowiczów. W 2018 r. uruchomiła pierwsze treningi z różnorodnymi ćwiczeniami siłowo-wytrzymałościowymi. Wiosną ub.r. zorganizowała już Ogólnopolskie Zawody. 20 maja odbyła się druga edycja imprezy, a na uroczystość otwarcia przybył pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami Bogdan Dąsal. Jak podkreślił w swoim wystąpieniu, miasto stoi olbrzymią liczbą różnych wydarzeń. Ale również takie niewielkie mają swoją wagę. Nie tylko dla środowisk, dla których są organizowane.

– Po ubiegłorocznej imprezie zadowolenie uczestników było duże. Wpłynęło to na zainteresowanie drugą edycją. Listy zgłoszeń zamknęliśmy już jakiś czas temu, żeby trenerki przygotowały odpowiednie ćwiczenia. Na pewno wabikiem jest też to, że obecnie nikt poza naszą fundacją nie organizuje takich zawodów crossfitowych dla OzN – powiedział „NS” Rafał Pawłowski, prezes Fundacji Brak Barier.

Kobieca moc
Rywalizacja składała się z eliminacji (2 workouty) oraz fazy finałowej dla każdej z trzech kategorii. Organizatorzy przygotowali różne konkurencje. Do zmagań przystąpiło 19 osób. Rafał Pawłowski zaznaczył, że nie zabrakło uczestników spoza Małopolski. Przyjechali zawodnicy z Gdańska, Warszawy, województw śląskiego oraz dolnośląskiego.

– Kiedyś już miałam do czynienia z crossfitem [pierwszy start w zawodach w 2018 r. – przyp. red.], a tu pojawiałam się bardziej dla rozrywki i spędzenia czasu ze znajomymi. Jestem zaskoczona wysokim poziomem, bo kiedy ostatni raz startowałam, to trochę inaczej to wyglądało. Widać, że dziewczyny bardzo dużo pracowały i już tak łatwo skóry nie sprzedadzą – poinformowała Monika Kukla po zakończeniu pierwszego workoutu w kategorii Women Open (kobiety z niepełnosprawnością).

Kilka godzin później cieszyła się ze zwycięstwa. Jej największym sportowym sukcesem jest Mistrzostwo Europy „Battle of Europe” w crossficie osób niepełnosprawnych, które zdobyła w 2019 r. Z kolei w ub.r. uczestniczyła w Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich w Pekinie, gdzie wystartowała w paranarciarstwie biegowym i biathlonie. Ponadto uczestniczy w zgrupowaniach kobiecej reprezentacji Polski w ampfutbolu, a miała jeszcze styczność z kilkoma innymi dyscyplinami sportu, m.in. jeździectwem i kolarstwem.

Bitwa z integracją
W Men Open (mężczyźni z niepełnosprawnością) najlepszy okazał się Szymon Klimza, który tym samym powtórzył ubiegłoroczny sukces. Laureat Nagrody „Mr. Disabled” pokazuje swoje umiejętności nie tylko w crossficie. W ostatnich latach postawił m.in. na paranarciarstwo alpejskie, paranarciarstwo biegowe, wakeboard, kolarstwo i tenis ziemny.

W Men Tetra (mężczyźni z niedowładem czterokończynowym) zwyciężył Tomasz Biduś, To m.in. pomysłodawca Wheelmageddonu (ekstremalnego wyścigu z torem przeszkód dla osób na wózkach), od lat kojarzony przede wszystkim z rugby na wózkach.

– Uważam, że takie zawody powinny odbywać się częściej. To też jest forma integracji i uświadamiania społeczeństwa. Można się przekonać, że ludzie z pewnymi ograniczeniami są w stanie dużo zrobić. Niekiedy nawet więcej niż osoby pełnosprawne – powiedziała Monika Kukla.

Jak stwierdził Rafał Pawłowski, w tym roku poprzeczka została zawieszona wyżej. Zarówno pod względem sportowym, jak i organizacyjnym. Fundacja pragnie, żeby Ogólnopolskie Zawody odbywały się co roku.

Wyniki końcowe
Women Open
1. Monika Kukla
2. Anna Pilch-Stasiak
3. Katarzyna Gucwa

Men Open
1. Szymon Klimza
2. Łukasz Jabcoń
3. Tomasz Wyszyński

Tetra Men
1. Tomasz Biduś
2. Łukasz Kosiara
3. Rafał Konopka

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda

Data publikacji: 26.05.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również